Kur'an Yolu adlı tefsirin tefsir ilmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the interpretation of ?Kur?an Yolu? from the science point of commentary
- Tez No: 219272
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın günümüz insanının problemlerine çözüm sunmak amacıyla çağdaş bir tefsir hazırlama düşüncesi, neticede 4 kişiden oluşan bir komisyon tarafından Kur'an Yolu adlı tefsirin telifine vesile olmuştur.Bu tez çalışmasında Kur'an Yolu müelliflerinin genel olarak Kur'an tarihi ve Kur'an ilimleri içerisinde ele alınan konular hakkındaki görüşleri ve tefsirin, rivâyet ve dirâyet yönü incelenmeye ve tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
DİB thought, which aims to put forward solutions for the problems of today?s people, has become an opportunity to be reconciled an interpretation under the name of ?Kur?an Yolu? by a four-individual?s comission.In this thesis study, views of the authors of ?Kur?an Yolu? regarding to matters, which are taken to hand in the field of Quran history and Quran sciences in general and the interpretation?s narrative and comprehension side have been tried to be determined an scrutinized.