AB Sayıştayı ve Türk Sayıştayı'nın bütçe süreçlerindeki rollerinin karşılaştırılması
A comparative study of the roles of European Court of Auditors? (ECA) and Turkish Court of Accounts? (TCA) in budgetary process
- Tez No: 304262
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
AB dünya tarihi içersinde çok önemli bir bütünleşme hareketini temsil etmektedir. Bu bütünleşme hareketi ekonominin bir sektörüyle başlamış ilerleyen zaman içinde ise tüm ekonomiyi içine alması öngörülmüştür. Ekonomik ve parasal birlikteki olumlu gelişmeler, bütünleşme hareketinin siyasi alanı kapsayacak şekilde yayılmasına öncülük etmiştir. Ancak Fransa ve Hollanda'daki referandumda Avrupa Anayasası'nın reddedilmesi, AB sürecindeki siyasi bütünleşme fikrinin yeterince olgunlaşmadığını göstermektedir. AB'ye dâhil olabilmek adına, Türkiye zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu amaçla Türkiye AB'ye uyum çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu çalışmalara katılan sorumlu ve önemli kuruluşlarından birisi de Türk Sayıştayı'dır.AB'ye tam üyelik için aday olunmasıyla birlikte Türkiye'de uyum çalışmaları hızlandırılmış, bu doğrultuda dış denetime ilişkin mevzuatın AB ve uluslararası dış denetim standartlarına uyumlu hale getirilmesi amacıyla 1.1.2006 tarihinden geçerli olmak üzere 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kabul edilmiştir. Bu kanun ile kamu harcama ve denetim sistemi alanında köklü değişiklikler yapılmıştır.Bu tez çalışmasında, AB Sayıştayı ile Türk Sayıştayı'nın bütçe süreçlerindeki yerleri ve etkileri bakımından benzerlik ve farklılıkların durumu incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Sayıştay Kanun Teklifi'nin yasalaşması sonrasında Sayıştay'ın denetim kapasitesinin gerçekten güçlenip güçlenmediği ve AB'ye uyum sağlamış bir kurum haline gelip gelmediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) represents a very important integration movement in the world history. While this movement has started in a sector of the economy, as time passed by it has been envisaged to embody the whole economy. The positive developments in economic and monetary union have leaded the integration movement to include the political union. However, the rejection of the European Constitution in the referendum in France and Netherlands shows that the idea of political integration in the EU has not matured yet. In order to be included in the EU, Turkey is going through a challenging process. To that end, Turkey has pushed on its harmonization efforts for the EU. One of the responsible and important institutions taking part in these efforts is TCA.After becoming a candidate for the full membership of EU, harmonization efforts have been pushed on in Turkey and in this direction in order to comply with the legislation on external audit with that of the EU and international external audit standards, Public Financial Management and Control Law No. 5018 has come into force as of the date of 1.1.2006. By this law radical changes have been brought about in public expenditure and audit system.In this thesis, the similarities and differences of budgetary processes of ECA and TCA have been studied from the point of view of their statute and effects. In addition to this, after the enactment of Proposal of the Law of TCA, whether the audit capacity of TCA strengthened indeed or whether TCA became an institution compliant with EU have been discussed.