Hastane ilköğretim okullarına devam eden öğrenci ailelerinin hastane ilköğretim okullarına ilişkin algıları ve beklentileri
Perception and expectation of families of students who attend hospital primary schools on hospital primary schools
- Tez No: 304274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU TANRIVERDİ KIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı; hastane ilköğretim okullarındaki ailelerinin hastane ilköğretim okullarına ilişkin beklentilerini ve görüşlerini incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, x ilinde bulunan Fidan Hastanesi İlköğretim Okulundaki çocukların aileleri ve y ilinde bulunan Gonca Hastanesi İlköğretim Okulundaki çocukların aileleri oluşturmaktadır. Fidan Hastanesi İlköğretim Okulunda 6 aile, Gonca Hastanesi İlköğretim Okulunda 8 aile olmak üzere toplam 14 aile ile görüşme yapılmıştır. Yapılan araştırmada nitel veri toplama tekniklerinden Yarı Yapılandırılmış Görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan analiz yaklaşımlarından Betimsel Analiz yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılar; çocukların duygusal ve psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının yanı sıra akademik becerilerinde de hastane ilköğretim okulunun çocuklara birçok katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgulara göre katılımcılar; hastane ilköğretim okulunun devam etmesi, hematoloji servisinde de hastane ilköğretim okulunun açılması, öğretmen sayısının arttırılması, branş öğretmenlerin gelmesi, bilgisayar, kaynak ve test kitapları gibi eğitim ve öğretim materyallerinin arttırılması, çocukların hastane ilköğretim okuluna gidemediği durumlarda yatak başı eğitim verilmesi, hastane okulunun ders saatinin uzatılması hatta hafta sonu ve resmi tatillerde de hastane ilköğretim okulunun açık olması, hastane ilköğretim okul ortamında çocuk psikiyatrisinin olması, ailelere psikolojik destek verilmesi, doktorların ve hastane personellerinin çocuklara karşı daha yumuşak, sakin davranmaları, eğlence gibi çocukları mutlu edebilecek aktivitelerin düzenlenmesi, hastane ilköğretim okuluna maddi ve manevi destek verilmesi gibi bir çok beklentilerini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze perception and expectations of families on hospital primary schools. Participants of the study were the families of the children in Sapling Hospital Primary School in x province and families of the children in Bud Hospital Primary School in y province. 6 families from Sapling Hospital Primary School and 8 families from Bud Hospital Primary School, totally 14 families were interviewed. For collecting qualitative data, semi structured interview was used. Survey data was analyzed using Descriptive Analysis approach which is one of the analysis approaches used in qualitative research methods. Participants expressed that hospital primary schools contributed many advantages to the children regarding their emotional and psychological needs besides their academic skills. According to the findings, participants expressed a lot of expectations. They expected the hospital primary schools would continue, number of teachers would increase, in-field teachers would teach, more materials such as computer, resources, books, test books would be supplied, bedside education would be provided to the children when they are not able to go to the hospital primary school, number of lessons would increase, the education would even be provided during weekends and official holidays, psychological support would be given to the families, a children psychiatrist would work for hospital primary school, doctors and other hospital staff would treat children more friendly, tolerantly, and they would do fun activities with the children, and material aid and spiritual support would be given to the hospitals.