Yabancı sermayeli bankaların finansal karar ve stratejileri: Türkiye örneği
Financial decisions and strategies of foreign owned banks: Turkey case
- Tez No: 304316
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Finansal liberizasyon ile birlikte gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru belirgin bir sermaye akımı başlamıştır. Portföy yatırımlarının yanı sıra doğrudan sermaye yatırımı şeklinde de kendini gösteren bu akımların bir bölümü de banka satın alma ve birleşmeleri şeklinde kendini göstermektedir. Bu akımlar sonucunda bazı küçük ülkelerin tüm bankacılık sektörleri yabancı sermaye tarafından kontrol edilmeye başlanmıştır. Bu dönemde gelişmiş Kıta Avrupa ülkelerinin kendi yerli bankalarını korurken, gelişmekte olan ülkelerde yerli sermayeli bankacılık sektörünün korunmasına karşı çıkması ve hem politik, hem de akademik açıdan önemli tartışmalara konu olmuştur. Bu bağlamda özellikle yabancı sermayeli bankaların ülkenin genel ekonomik çıkarlarına ters hareket etme olasılığı konusu tartışmaların odağı olmaktadır.Akademik literatürde konu bu yönüyle, yabancı sermayeli bankalar ile yerli sermayeli bankaların finansal karar ve davranışlarındaki farklılıklar bağlamında sıklıkla tartışılmıştır. Ülkemizde ise bu yönde geniş kapsamlı bir araştırma henüz yapılmamıştır.Çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat bankalarının 24 aylık mali tablo verileri 27 adet rasyo üzerinden çeşitli kriterlere göre analiz edilmiştir. Büyük, orta ve küçük ölçekli olarak ayrıca sınıflandırılan bankaların rasyo sonuçları ANOVA testi aracılığıyla yerli sermayeli bankalar ile yabancı sermayeli bankalar arasındaki farklılıklar açısından analiz edilmiştir. İstatistikî açıdan anlamlı olan önemli farklılıklar yabancı sermayeli bankalar ile yerli sermayeli bankaların stratejilerinin, finansal kararlarının ve davranışlarının birbirinden farklı olduğunu göstermektedir.Yabancı sermayeli bankalar ile yerli sermayeli bankalar arasındaki en önemli farklılıklar, tüketici kredileri ile kredi kartları portföylerinin toplam kredileri içindeki ağırlığı açısından gözlemlenmektedir. Bunun dışında sırasıyla yabancı kaynak temininde, sermaye benzeri krediler alanında, türev finansal araçların kullanımında, personel maliyetlerinde ve kaldıraç oranlarında da önemli farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the financial liberization there has been a material capital flow from developed countries to the developing countries. Along with portfolio investments, direct investments, in the form of bank acquisitions and mergers have been also part of this capital flow. Some small countries? banking sectors are fully controlled by the foreign owners because of this. Some protective European countries encouragement for the developing countries to open their banking sector to foreign banks caused a huge debate both academically and politically. In this context especially the probability of negative effects of foreign banks financial operations is the center of the debate.In the academic literature this topic has been discussed thoroughly with in the context of the differences between foreign and domestic banks. In our country there has not been any detailed research on this topic yet.In this research, the commercial banks? 24 consecutive monthly data analyzed through 27 ratios based on many different criteria. The banks categorized under large, medium and small scale and their ratio results analyzed with ANOVA test in order to find the differences between foreign and domestic banks. Statistically meaningful results show that the strategies, financial decisions and behaviors of foreign banks are different from domestic banks.The most significant difference between domestic banks and foreign banks is the share of consumer loans and credit card exposures in their loan portfolio. Other than this, finding overseas funds, subordinated loans, using derivatives, staff costs and leverage ratios are the areas where foreign banks and domestic banks are significantly different.?