Gündelik durumların sanat yapıtına dönüştürülme sürecinin irdelenmesi
Examining the process of transforming daily situations into works of art
  1. Tez No: 304351
  2. Yazar: EVRİM ÖZLEM KAVCAR
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ AKSUNGUR, YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
?Gündelik Durumların Sanata Dönüştürülmesinde Sürecin İrdelenmesi? başlıklı bu çalışma, süreç odaklı bir sanatsal üretim tavrına odaklanır. Gündelik yaşamda tanık olunan durumların sanat yapıtı haline getirildiği bir sanatsal üretim sürecini, aşamalar halinde inceler. Gündelik belgelemelerin sanat yapıtına dönüştürülme sürecinde, belgelerin doğrudan kullanılmayıp teknik ifadelerle dönüştürülmesindeki nedenleri sorgular. Sanat yapıtını tetikleyen gündelik durum ile, bu durumun sanatsal ifadesi arasındaki mesafeyi irdeler. Yapıtlara kaynaklık eden durumların doğasındaki ?sapma?nın ve ?fantastiğin? izini sürer. Hem sanatsal bakışın dönüştürücü gücü, hem de animasyon gibi teknik ifadelerin dönüştürücü potansiyeli üzerinde durur. Olduğu gibi aktarmak yerine dönüştürme tercihinin kaynağı, bir el emeği alışkanlığı değildir; hatırlama, duyumsama ve yorumlama sürecini sanatsal ifadeye dahil etme çabasıdır. Dönüştürmek, gündelik yaşamda sezgisel ve irasyonel olanın bilgisini açığa çıkarmaya yöneliktir. Çalışma, eser-metnin irdelediği üretim sürecinin kişisel üretimler üzerinden de incelenmesi ile tamamlanır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled ?Examining the Process of Transforming Daily Situations into Works of Art,? focuses on a particular method of artistic production. In this method, documentation of everyday life is a daily practice. However, the documents are transformed though different techniques. This thesis studies the reasons behind this transformation. It questions the cases where the artist avoids direct use of documents. What gets examined is the distance between the daily situation and its artistic expression. The writing traces the ?deviation? and the ?fantasy? inherent in everyday situations. It acknowledges both the transformative power of the artistic gaze (point of view) and the transformative potential of technical expressions such as animation. Transforming a given situation by means of artistic expression is not a sign of a commitment to handcraft. It is an effort to include remembrance, perception and interpretation processes into works of art. Re-making a given situation is an attempt to reveal the knowledge of the intuitive and the irrational in daily life. The study is completed by the analysis of the production process, which is examined by the product-text, over personal production as well.