II. Mahmud'un memleket gezileriyle ilgili iki eser: Sefernâme-i Hayr ve Âyâtü'l-Hayr
Two books about Mahmud II's country travels: Sefernâme-i Hayr and Âyâtü?l-Hayr
  1. Tez No: 304350
  2. Yazar: EBRU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Osmanlı Tarihi ile ilgili kaleme alınmış kaynak eserlerin, çoğu kütüphanelerimizde el yazması halinde bulunmaktadır. Ancak bu kaynaklardan istifade edilebilmesi için, bunların ilmî neşirlerinin yapılmasının önemi büyüktür.Sunulan çalışmada, Sahhaflar Şeyhizâde Seyyid Mehmed Esad Efendi'nin Sefernâme-i Hayr ve Âyâtü'l-Hayr adlı eserleri çerçevesinde II. Mahmûd'un yaptığı geziler ve bunun kamuoyundaki yankıları ele alınmıştır.Bu eserlerden Sefernâme-i Hayr, II. Mahmûd'un 1831'de Çanakkale Boğazı'na ve Edirne'ye yaptığı, Âyâtü'l-Hayr ise 1837'de Rumeli'ye yaptığı geziyi anlatmaktadır. Eserler, II. Mahmûd'un memleket gezileriyle ilgili orijinal kaynaklar olması sebebiyle, günümüz harflerine çevrilmiş ve tahlîl edilmiştir.Araştırmalarımız sonucunda Sefernâme-i Hayr'ın üç nüshasını tespit ettik. Bunlardan müellif nüshası, İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi'nde, müellif müsveddesinden kopya edilen nüsha ise İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi Nadir Eserler Bölümü'nde, üçüncü nüshası ise, Berlin Devlet Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Çalışmada müellif hattı nüshasını esas aldık. Âyâtü'l-Hayr adlı eserin bilinen tek nüshası ise Süleymaniye Kütüphanesi'nde olup, çalışmalarımızı bu yazma üzerinde yoğunlaştırdık.ANAHTAR KELİMELER: II. Mahmûd , Geziler, Sahhaflar Şeyhizâde Seyyid Mehmed Esad Efendi, Sefernâme-i Hayr, Âyâtü'l-Hayr.
Özet (Çeviri)
In many libraries resource works on Ottoman History are manuscript works. However it is of great importance to publish them scholarly to be able to make use of these works.This study discusses Mahmûd II?s travels and their reflections in the public in the frame of Sahhaflar Şeyhizâde Seyyid Mehmed Esad Efendi?s works titled Sefernâme-i Hayr and Âyâtü?l-Hayr.Among these works Sefernâme-i Hayr describes Mahmûd II?s Dardanelles and Edirne travels in 1831 while Âyâtü?l-Hayr is about Mahmûd II?s Rumelia trip in 1837. Due to their status as original resources on Mahmûd II?s national tours these works are transliterated into modern alphabet and analysed.Following the searches we have detected three copies of Sefernâme-i Hayr. Among these, author?s copy is present at Istanbul Archeology Museum Library, the copy of author copy is at Istanbul University Library, Rare Works Department, while the third copy is in Berlin State Library. We have based our study on author?s manuscript copy. Since only surviving copy of Âyâtü?l-Hayr is at Suleymaniye Library we have focused on this copy.KEYWORDS: Mahmûd II, Travels, Sahhaflar Şeyhizâde Seyyid Mehmed Esad Efendi, Sefernâme-i Hayr, Âyâtü?l-Hayr.