Türk edebiyatında hikâye dergileri üzerine bir inceleme (1927-2010)
The review on story magazines in Turkish literature
  1. Tez No: 304361
  2. Yazar: GÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN İNCİ ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 694
Özet
17. yüzyılda Batı'da ortaya çıkan dergicilik, matbaanın ülkemize geç kullanılmasından dolayı iki yüzyıl sonra gelir. 19. yüzyılda gazetecilik faaliyetlerinin başlamasının ardından dergicilik giderek yaygınlaşır. Başlangıçta askerlik, tıp, fen ve aktüel konuların işlendiği dergiler giderek nitelik ve nicelik açısından artış gösterir. Zamanla tür çeşitliği yaşayan dergiler, edebiyat, sanat ve kültür alanında da gelişir. Dergiciliğin gelişimiyle birlikte türlere yönelik dergiler de yayımlanmaya başlar.Türk edebiyatında modern hikâye, diğer edebî türlerden bağımsız olarak kendi dergilerini 1927'den itibaren yayımlamaya başlar. 1927-1947 yıllarında yayımlanan hikâye dergileri türün örneklerine yer veren bir seçki görünümündedir. 1947'den itibaren hikâye dergiciliğinde yenileşme görülür. Hikâye dergileri bundan sonra seçki görünümünden uzaklaşarak hikâye türünün teorik sorgulamasına yapılır. Böylece hikâye dergilerinde türün kuramsal ve eleştirel incelemelerini görürüz.Çalışmamızla 1927 ile 2010 arasında Türk edebiyatında ilk örneklerinden başlayarak bütün hikâye dergilerinin tespiti ve hikâyeciliğimizin gelişmesindeki rollerini değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The development of the pres in the west began in the 17 th centruy, the printing pres in our country live in a delay of two centuries is due to arrive late. Follwing the introduction of magazine publishing increasingly widespread in the 17 th centruy, the activities of journalism in our country. Initially, military, medical, science and current issues in magazines were committed, in terms of quality and quantity increases gradually. Overtime, the diversity of species living in the magazines, literature, art and culture are the developments in the freld. Magazines with the kind of magazine publishing in the developmend starts to become widespread in our country.The story of modern Turkish literature regardless of other literary genres has begun publishing their own magazines since 1927. Examples of the genre of magazines that published the story in the years 1927 ? 1947 has the appearance of a selection. The innovatron of story magazine publishing has been seen since 1947. After the selection of magazines in the story that gives a view away from the type of theoretical question. Thus, story journals, theoretical and critical reviews of the species wesee.In our study, the first examples of turkish literature from the whole story between 1927 and 2010 magazines have tried to assess their role in the development of detection by our magazine publishing.