Resimli Hikâye dergisi üzerine bir inceleme
Survey on Resimli Hikâye
  1. Tez No: 469272
  2. Yazar: HANDE TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ODACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında edebiyatımızın nabzını tutan isimleri yayın kadrosunda toplayan Resimli Hikâye, Türk edebiyatının ilk hikâye dergisi olma unvanına sahiptir. Sabiha ve Zekeriya Sertel'in kurucuları olduğu Resimli Ay Müessesesinin edebiyat tarihimize mirası olan dergi, 1927-28 ve 1930 olmak üzere iki dönemde yayımlanmıştır. İsmine yakışır şekilde hikâye ağırlıklı bir dergi olan Resimli Hikâye'nin özellikle ilk döneminde; hikâyenin yanı sıra tiyatro, eleştiri, fıkra, senaryo gibi türlere de yer verilmesi, çok yönlü bir edebiyat yayını olma amacının taşındığına bir işarettir. Bu çalışmada Resimli Hikâye'nin 1927-28 yıllarında yayımlanan 14, 1930 yılında yayımlanan 8 olmak üzere toplamda 22 sayısı incelenmiştir. Çalışmanın“Giriş”kısmında 1930'lara kadar Türk hikâye ve dergiciliğinin gelişimine değinilmiştir. Dört ana bölümden oluşan bu tezin“Birinci Bölüm”ünde, ilk olarak Resimli Hikâye'ye dair bilgiler verilerek derginin biçim, içerik ve görsel özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın“İkinci Bölüm”ü, incelenen sayıların içerdiği tüm başlıklara yer verilen içindekiler tablosundan oluşmaktadır.“Üçüncü Bölüm”de ise Resimli Hikâye dergisinde bulunan yazılar; yazar adına, türüne ve yayımlanma sırasına göre tasnif edilerek yazıların dizini yapılmıştır. Derginin karakterini ortaya koymak amacıyla metinlerden örneklerin yer aldığı bölüm ise çalışmanın“Dördüncü Bölüm”ünü oluşturmuş, sonuç ve dizin kısımlarıyla çalışma tamamlanmıştır. Çalışmamızın amacı 1927-28 ve 1930 yıllarında yayımlanan ancak tarihin tozlu sayfalarında unutulan Resimli Hikâye dergisinin gün yüzüne çıkarılması ve edebiyat tarihimizdeki rolünün ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Resimli Hikâye, gathered the names fingering on the pulse of our literature in its editorial staff in the first years of Republic, held the title of being the first story magazine of Turkish literature. Being a legacy of Resimli Ay Müessesesi (the Institution of Resimli Ay), which was founded by Sabiha and Zekeriya Sertel, to our history of literature, the magazine was published in two periods as 1927-28 and 1930. Resimli Hikâye, which is story intensive as worthy of the name itself, gave also place to the types like drama, critical, short feature, script besides story especially in its early period, and this situation is a sign of having purpose of being a versatile literature publication. In this study, 22 issues of the magazine in total have been analyzed, 14 of which were published between 1927-28 and 8 were published in 1930. In the introduction chapter, the development of Turkish story and magazine publishing till the 1930s has been mentioned. In the“First Chapter”of this thesis, consisting of four main chapters, information about Resimli Hikâye has been given at first and the genre, content and visual features of the magazine have been dwelt on. The“Second Chapter”of the study consists of the tables of contents which all the titles of the examined issues were given place. In the“Third Chapter”, an index of texts has been fulfilled by being classified the ones in Resimli Hikâye magazine according to the authors' name, types and order of publications. The chapter in which the examples from the texts take place comprises the“Fourth Chapter”with the purpose of revealing the character of the magazine. The study has been completed with the conclusion chapter and index section. The aim of our study is to unearth the magazine of Resimli Hikâye which was published in the years of 1927-28 and 1930 but forgotten among the dusty pages of history, and to reveal its role in our history of literature.