Yoksulluk ve kent yoksulluğu: Yalova ili örneği
Poverty, urban poverty: Field research in Yalova
- Tez No: 304375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yoksulluk, toplumu oluşturan tüm unsurlarla bağlantısının kurulabildiği oldukça geniş tabanlı bir kavramdır. Dolayısıyla çok farklı bakış açılarını barındırdığı için çok değişik ve çeşitli tanımlamalara tabi tutulmuştur. Yinede yoksulluk için gıda, giyim ve barınma gibi olanaklardan yoksun olmak veya bu olanaklara sahip olunsa bile toplumun genel düzeyinin gerisinde kalmak ifadesi kullanılabilir. Yoksulluk az gelişmiş ülkelerin olduğu gibi artık gelişmiş ülkelerin de bir sorunudur.Bu çalışmada yoksulluğun kavramsal çerçevesinden bahsedildiği gibi Dünya ve Türkiye'de yaşanan yoksulluk ve kentsel yoksulluk incelenmiş, alan çalışması olarak da Yalova'da yaşanan kentsel yoksulluk irdelenmiştir.Alan çalışmasının tercih edilmesinin sebepleri, öncelikle Yalova'da kentsel yoksullukla hakkında daha önce yapılmış hiçbir çalışma yoktur, bunun yanında literatürün mutlak ve göreceli olarak ayırdığı yoksulların, kendi durumlarını nasıl değerlendirdiklerini saptamaktır. Veri elde etmede anket yöntemi kullanılmış, örneklem belirlenirken nüfusun binde beşi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu şekilde yapılan alan çalışmasının oldukça önemli bulgulara imza attığı ve Yalova literatüründe önemli bir sahip olacağı söylenebilir.Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun problemi, amacı, önem ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Birinci bölümde yoksulluğun kavramsal çerçevesi, yoksullukla ilgili temel yaklaşımlar, yoksulluğun sebep olduğu hususlar ve yoksulluğun belirleyicilerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de yaşanan yoksulluk ve kentsel yoksulluk incelenmiştir. Üçüncü bölümde alan çalışması olan ?Yalova'da Yaşanan Kentsel Yoksulluk?la ilgili anket çalışması bulgularının değerlendirilmesine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde çalışma bütün olarak değerlendirilmiş ve öneriler kısmı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poverty is a broad concept. Connection can be established all the elements that creates community. This can include so many different definitions and comprehensive. For Poverty, being deprived of food and clothing and housing facilities, or the income level of society in general to stay behind expressions can be used. Poverty is a problem that not only belongs to underdeveloped countries but also developed countries now.In this study as mentioned in the conceptual framework of poverty and urban poverty in the world and in Turkey were examined and domain work in urban poverty are examined in Yalova. The domain work is preferred primarily because no study has been previously about the lack of urban poverty in Yalova. In addition to this literature devotes as absolute and relative poor, how they evaluated to determine their status. Survey method was used in obtaining the data, determining the samples of five per thousand of the population were interviewed. In this way is very important findings of the study and signed by a policy that can be said that the literature of Yalova.The study consists of three main parts, except parts of the input and result. In the introduction, the problem of the subject, purpose, importance and limitations are discussed. In the first section the conceptual framework of poverty, poverty, basic approaches, issues caused by poverty and determinants of poverty are discussed. In the second part of poverty and urban poverty in the world and in Turkey on the basis of the years were examined. In the third part of the domain work "Urban poverty in Yalova? the survey findings related to the assessment given. As a result, the study evaluated all formed part of conclusions and recommendations.