Fresk tekniğinin Neşet Günal'ın resmine etkileri
Effects of the fresco techniques to Neşet Günal's picture
- Tez No: 304395
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ KOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sanat Tarihi'nin çekirdeğini oluşturan fresk tekniği, en erken kullanımının Mezopotamya'da görüldüğü özellikle 15.yy'da en şaşaalı dönemini yaşamış bir duvar resmi tekniğidir. Farklı betimleme anlayışlarıyla şekillenen fresk tekniğinde mimarinin etkisi her zaman kendini hissettirmiştir. Fresk ile resimler mimariyle bir bütün olarak algılandığı için figür kullanımı duvarlarda anıtsallık etkisi barındırır. Yüzyıllar boyunca da anıtsal figür kullanımı, yaşanılan sosyal çevre ve düşünce şekilleriyle beraber duvar dışında kullanım alanlarında kendini göstermiştir.Kronolojik anlamda, Antikite'den başlayarak Rönesans ile devam eden, insanı ön planda tutan düşünsel oluşumlar, zaman içerisinde farklı karakterleri barındıran bir gerçeklik arayışına dönüşmüştür. 1848 devriminden sonra Millet, Courbet gibi ressamların ardından beliren sosyal etkileşimlerle, sanata yansıyan toplumsal-eleştirel gerçekçi hareketler, gerçekliğe yeni kimliğini kazandırmıştır. Bu eğilimlerin, metalaşarak duvarlarda canlandığı en iyi örneklerini ise Meksika resmi oluşturmuştur.Batı sanatında süregelen bu gelişmeler sonrasında sosyal gerçekçilik de batı menşeli sanat eğilimlerinin etkisiyle, Türk resminde de yerini bulmuştur. Bu bağlamda ele alacağımız ressam Neşet Günal'dır. 1923 yılında Nevşehir'de doğan Günal, 1946 yılında Sanayi-i Nefise Mektebinden mezun olduktan sonra, 1948'de Avrupa bursuyla Fransa'ya gitmiştir. Paris'te“Ecole Nationale Superieur des Beaux Arts”da aldığı fresk eğitiminin sanat hayatına yansımaları belirgin olan Neşet Günal, Fransa eğitimi sırasında çalışmalarını Leger'nin atölyesinde sürdürmüş ve Leger'nin figür kullanımı yanı sıra duvar resmi çalışmalarından da etkilenmiştir. Yurda döndükten sonra figür yaklaşımında zamanla kendine has bir üslup oluşturarak, duvar resmi estetiği olan anıtsal figür kullanımı onun resimlerinin bir ön koşulu haline gelmiştir. Yerel eğilimlerle kendi yaşadığı toprakların insanlarından kaynağını alarak sosyal gerçekçi eserler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Fresco, the earliest examples of which we find in Mesopotamia, is a wall painting technique that forms the basis of Art History, and it had its most splendid era especially during the fifteenth century. In the technique of fresco, which is shaped under different ways of depiction, the influence of architecture is always felt. Due to the fact that frescoes and paintings are perceived as a whole, the use of figures has a monumental effect on the walls. Moreover, the use of monumental figures has also manifested itself in the mediums of usage other than walls owing to the changing social surroundings and ways of thinking through the centuries.The intellectual formations, chronologically starting from the Antiquity and continuing with Renaissance, which put human beings to the foreground, have transformed in time into the quest for reality that contains different characters. After the Revolution of 1848, with the social interactions that emerged following the artists such as Millet and Courbet, the sociocritical realist movements, which echoed in art, earned a new identity to reality. We see the best examples of these tendencies, which were commodified and realised on the walls, in Mexican painting.Following these ongoing developments in Western Art, social realism also found a place in Turkish painting due to the influence of art movements originated in the West. Within this context we will be dealing with the painter Neşet Günal. Born in Nevşehir in 1923, Günal graduated from Sanayi-i Nefise Mektebi (The Imperial School of Fine Arts) in 1946 after which he went to France on European scholarship in 1948. His fresco education at“Ecole Nationale Superieur des Beaux Arts”in Paris had significant results on his art. During his education in France, Neşet Günal pursued his studies in the studio of Léger and he was influenced by Léger?s works in fresco alongside his use of figures. Returning to his homeland, he gradually developed his own style and the use of monumental figures, which constituted his esthetics of wall painting, became the prerequisite of his paintings. He produced social realist works which took the people of his homeland as its starting point.