Nijad Ekrem'in hikâyesi: Bir şahsiyet ve Recâizâde Mahmut Ekrem'in eseri olarak
Nijad Ekrem's story: As a personality and work of Recâizâde Mahmut Ekrem
- Tez No: 304394
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Recâizâde Mahmud Ekrem, Türk edebiyatı tarihindeki önemli simalardan biridir. Recâizâde Ekrem'in şiir, roman, hikâye ve tiyatro türlerinde eseleri vardır. Bunların içinde onun şöhretini en çok arttıranlar Araba Sevdası, Takdîr-i Elhân ve Tâlim-i Edebiyat'tır. Recâizâde Ekrem'i esas önemli yapan özelliği Takdîr-i Elhân'da ve Talîm-i Edebiyat'ta öne sürdüğü yeni düşünceleriyle gençleri etrafında toplayarak onlara öncülük, ?üstat?lık etmesidir. İlk iki çocuğu Pirâye ve Emced'den sonra bütün ümitlerini bağladığı Nijad Ekrem'i kaybetmek, Recâizâde'nin hayatını olduğu kadar edebî cephesini de etkiler. Nijad Ekrem, son derece akıllı, olgun ve çalışkan bir çocuktur. Nijad, babası Recâizâde Ekrem'in ve kendisini tanıyan herkesin gözünde örnek bir gençtir. Şiir, tiyatro, hikâye ve deneme yazar; resim yapar; piyano çalar. Ayrıca birçok konuda bir filozofu andıran derin düşünceleri vardır. Nijad Ekrem ile Recâizâde birbirine çok düşkündür. Onlar, hem çok iyi anlaşan bir baba-oğul, hem de çok iyi dostturlar. Nijad öldükten sonra Recâizâde Ekrem'in hayatı kararır. Oğlunun anısına Nijad Ekrem'i yazar. Bu eserin Recâizâde'nin sanatında önemli bir yeri vardır. Nijad Ekrem, Recâizâde Mahmud Ekrem'in son eseridir ve Servet-i Fünun edebiyatından izler taşır. Eser, neşredildikten sonra çevresinde büyük bir yankı uyandırır.ANAHTAR KELİMELER: Evlat, Nijad Ekrem, Recâizâde Mahmud Ekrem, Ölüm, Sevgi.
Özet (Çeviri)
Recâizâde Mahmud Ekrem is one of the most significant faces in Turkish Literary History. Recâizâde Mahmud Ekrem?s literary works include poetry, novels, stories, and plays. Among these works, those making him famous are Araba Sevdası, Takdîr-i Elhân, and Tâlim-i Edebiyat. Recâizâde Ekrem?s major characteristic which makes him very important is his guidance on youth with his newly proposed ideas and being a master for them to follow. After the death of his two children named Pirâye and Emced, the death of Nijad Ekrem whom he had placed all his hopes on, influences not only his life but also his literary life. Nijad Ekrem is pretty smart, mature, and hardworking. Nijad is the ideal youth within the eyes of his father and everybody who knows him. He writes poetry, plays, stories, and essays. He paints and plays the piano. Recâizâde and Nijad Ekrem are very fond of each other as well as being very good friends. Ekrem?s life disperses after the death of Nijad Ekrem. He writes Nijad Ekrem for the memory of his son. This work has significance in Recâizâde?s art. Nijad Ekrem is Recâizâde?s last work and it conveys traces of Servet-i Fünun literature. Being published, the work has extensive repercussions.KEY WORDS: Evlat, Nijad Ekrem, Recâizâde Mahmud Ekrem, Ölüm, Sevgi.