Alt çenede iki implant destekli tam protezlerde kullanılan top başlı ve locator tutucuların tutuculuk kuvveti değerlerinin ve aşınmalarının incelenmesi
Retention characteristics and wear evaluation of locator and ball attachments for mandibular implant overdentures
- Tez No: 304423
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
İmplant destekli tam protezler, tam dişsiz hastaların tedavisinde geleneksel tam protezlerle karşılaştırıldığında tutuculuğun ve stabilizasyonun daha iyi olması sebebiyle daha başarılı bir tedavi seçeneğidir. İmplant destekli tam protezlerin tutuculuğu ve stabilizasyonu bar, mıknatıs, top başlı, locator tutucular olmak üzere çeşitli firmalar tarafından dizayn edilmiş birçok tutucuyla sağlanabilmektedir.Bu çalışmanın amacı top başlı ve locator tutucuların 5000 siklus sonunda tutuculuk kuvveti değerlerindeki değişimi ve aşınmayı incelemektir. Alt çeneyi temsilen 2 adet çok yüksek molekül ağırlıklı polietilen bloğa 4 adet Biohorizons implant ikişerli olarak yerleştirilmiştir. 20 pembe lastikli locator tutucu ve 20 Biohorizons pembe lastikli top başlı tutucu ikişerli olarak protezi temsil eden akrilik bloklara bağlanmıştır. Siklus deneyleri bu çalışma için dizayn edilen Biyomekanik Test Cihazı'nda, tutuculuk kuvveti ölçümleri ise Instron Cihazı'nda gerçekleştirilmiştir. Termal kamera deney sırasında açığa çıkan sıcaklık miktarını ölçmek için kullanılmış, deney sonunda meydana gelen aşınmalar ise tutucuların SEM fotoğrafları çekilerek incelenmiştir. Termal kamera bulgularına göre deney ortamında polimerik komponentin yapısını bozacak derecede bir sıcaklık yükselmesi olmadığı görülmüştür. Çalışmamızın sonucuna göre locator tutucularda 500-2000. sikluslar, top başlı tutucularda ise 200-1000. sikluslar arasında tutuculuk kuvvetinin daha stabil değerlerde olduğu gözlemlenmiştir. Locator tutuculardaki ortalama yüzde değişim değeri deney sonunda %57,56±21,65 iken, top başlı tutucularda bu değer %69,43±27,61 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak top başlı tutucunun tutuculuk kuvvetindeki düşüşün, locator tutucuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonucuna göre her iki tutucu da uzun dönemde başarılı kabul edilebilir fakat endikasyonlarının hemen hemen aynı olduğu düşünüldüğünde uzun dönem tutuculuk için locator tutucuların tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Implant overdentures are a well-established therapeutic option for edentulous patients to obtain improved retention and stability over traditional complete dentures. A wide range of attachment designs is available through various implant manufacturers, such as bars, magnets balls and locator attachments have been used to stabilize the implant overdentures.The aim of this study was to examine the changes in retentive values of ball and locator attachments after 5000 insertion and separation cycles. 2 ultra high molecular weight polyethylene (UHMWPE) polymer block models were used to simulate mandible for each group. 2 Biohorizons implants were inserted in polymer blocks for groups. 20 locator attachments and 20 Biohorizons ball attachments (with pink nylon inserts) were used in the study. Using a biomechanic testing machine which is designed for this study, 5000 insertion and separating cycles of the matrices were performed. During the experiment for the measurement of the temperature increase, thermal camera was used and at the end of the experiment the evaluation of the attachment wear was done by taking SEM photographs. The thermal camera results showed that during the experiment the heat generated by the frictional force did not effect the structure of the polymeric component. Between 200-1000 cycles ball attachments and between 500-2000 cycles locator attachments obtained relatively stable retentive properties. At the end of the experiment ball attachment group lost 69,43±27,61% of initial retention value and locator attachment group lost 57,56±21,65 % of initial retention value . The loss of retention in ball attachment group was statistically higher than the loss of retention in locator attachment group. Both of the evaluated attachments systems showed satisfactory retention force values but as the indications of ball and locator attachments are almost the same, it would be advised to chose locator attachments for a longer clinical use.