Diş çürüğünün önlenmesi ve tedavisinde diş hekimi yaklaşımı
The attitude of dentists toward prevention and treatment of dental caries
- Tez No: 304427
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmada; diş hekimlerinin koruyucu diş hekimliğine bakış açılarının, kendi ağız-diş sağlıklarına verdikleri önemin, restoratif tedavi eğilimlerinin, diş çürüğünün etyolojisi ve diş çürüğünden korunma yöntemleri ile restoratif tedavi bilgi düzeylerinin, koruyucu diş hekimliğinin uygulanması sırasında karşılaştıkları engellerin ve farklı risk gruplarındaki bireylere uyguladıkları koruyucu ve restoratif tedavi uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farklı sosyoekonomik seviyelere sahip 4 ilçeden cinsiyetlerine göre tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 200 adet diş hekimine yüz yüze görüşme ile anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler diş hekimlerinin yaşları, cinsiyetleri ve hizmet verdikleri ilçeler ile ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Çalışma verileri Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Ki-Kare testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik, güvenilirlik değerlendirmelerinde Cronbach alfa katsayısı hesaplanmıştır. Sonuç olarak diş hekimlerinin koruyucu diş hekimliğine bakış açılarının kadınlarda ve 1971-1980 yıllarında doğanlarda anlamlı derecede daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Hastalarına mutlaka sigarayı bırakmayı öneren diş hekimlerinin 1951-1960 doğumlu ve sigara kullanmayan hekimler olduğu, kadın dişhekimlerinin kendi ağız diş sağlıklarına daha fazla önem verdiği tespit edilmiştir. Hizmet verilen bölgeler değerlendirildiğinde Güngören'de çalışan hekimlerin diş çürüğü riski düşük olan bireylerde daha geç aşamada restorasyon yaptıkları tespit edilmiştir. Tamir ve inley-onley yapımı bakımından hizmet verilen ilçeler ve cinsiyetler arasında fark olmadığı, dolgu yenileme nedeni olarak ağrının ise cinsiyet ve ilçeler arasında ilk sırada yer aldığı belirlenmiştir. Fatih'te hizmet veren diş hekimleri, koruyucu diş hekimliğinin uygulanması sırasında karşılaştıkları diş hekimi kaynaklı engellerin daha fazla olduğunu vurgularken, farklı diş çürüğü riskine sahip bireylere önerilen koruyucu tedaviler ve diş hekimlerinin mesleki bilgi düzeyleri açısından cinsiyetler ve hizmet verilen ilçeler arasında fark bulunmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the attitude of dentists toward preventive dentistry, their oral health behaviour, their knowledge about dental caries etiology-prevention and dental caries restoration methods, barriers to the provision of preventive practice, dental treatment thresholds and risk based preventive practice. 200 dentists were chosen regarding their gender with stratified sampling method from 4 different district. The questionnaire was conducted with face to face interviews. Each data was assessed according to the dentists? gender, age and working district. Statistical analysis of test results was conducted through Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Chi-square tests. Cronbach alpha was calculated to assess the reliability and validity of the scales.It?s detected that, female dentists and who were born between 1971-1980 have positive attitudes toward preventive dentistry; dentists who don?t smoke and were born between 1951-1960 always ask their patients to quit smoking as well as female dentists? oral health behaviour is better than male colleagues. Dentists working in Güngören restore aproximal caries in low-caries risk patients at later stages. There is no statistically significant difference between districts and genders of dentists in repairing of restorations and making inleys-onleys. Male dentists use metal inlays-onleys more frequently where as pain is the first cause of repairing restorations according to the dentists? gender and working place.It?s also concluded that dentists who work in Fatih significantly mention practitioner related barriers while there is no statistically difference between risk-based preventive practice and dentists? knowledge according to their gender and working districts.