Detoksifikasyon enzimlerinden NAT2 ve CYP1A2 gen polimorfizmlerinin meme kanseri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of gene polymorphims CYP1A2 and NAT 2 detoxification enzymes
  1. Tez No: 304429
  2. Yazar: MEHMET FATİH SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ksenobiyotiklerin çeşitli enzimlerin etkisi ile vücuttta uğradığı kimyasal değişiklikler biyotransformasyon olarak adlandırılır. Faz I ve Faz II enzimleri ksenobiyotiklerin, ilaçların ve endojen bileşiklerin aktivasyonunu ve detoksifikasyonunu katalizlerler. CYP1A2 geninde, CYP1A2 enzim aktivitesini değiştiren çeşitli polimorfizmler tanımlanmıştır. Bu aktivitenin değişmesi enzimin kataliz etmesi gereken heterosiklik ve aromatik aminlerin oranını değiştirir. N-asetiltransferaz 2, arilaminlerin ve heterosiklik aminlerin detoksifikasyonunda işlev gören ve farklı asetilasyon kapasitelerine sahip birçok allel içeren faz 2 enzimlerindendir. Bu çalışmada, 7 anlamsız ve 4 sessiz NAT 2 polimorfizmi ve CYP1A2*F ve CYP1A2*D polimorfizmi PZR-RFLP yöntemleri kullanılarak allel toplulukları oluşturmak üzere incelenmiştir. CYP1A2*F AA ve AC genotipi ile CYP1A2*D deldel genotipini birlikte bulundurma durumunu diğer parametreler ki kare testi ile karşılaştırıldı. Bu genotipi bulunduran kişilerde, hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark saptanmıştır (X2:7,851 p:0,005 OR:3,556 %95 CI (1,411-8,957)). Ayrıca hasta grubunda kontrol grubuna göre 803G nükleotid polimorfizminin mutant formlarının, hasta grubunda anlamlı bir şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (X2:16,053 p:0,000 OR: 4,111 %95 CI (2,019-8,370)).Sonuç olarak bizim bulgularımıza göre CYP1A2*F için A alleli taşımanın, CYP1A2*D için del alleli taşımanın; NAT 2 için ise 803G mutasyonunun meme kanserine yakalanma riskini arttırabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Biotransformation is called as some chemical changes caused by xenobiotics with effects of several enzymes. Phase I and Phase II enzymes are catalyzed activation and detoxification of xenobiotics, drugs, endogenic compounds. Various polymorphisms in CYP1A2 gene are changing enzyme activity. These activation changing leads to proportion of heterocyclic amines and aromatic amines. N-acetyltransferase 2 functions for the metabolic detoxification of arylamines and heterocyclic amines and is known to comprise a number of alellic variants with differing acetylation capacities. In this study, seven missense and four silent polymorphisms of N-acetyltransferase 2 and CYP1A2*F and CYP1A2*D polymorphism has been investigated using PCR-RFLP analysis in order to classify subjects into alellic groups. CYP1A2*F AA and AC genotype with CYP1A2*D deldel genotype compared other parameters with chi-square test. Presence of this genotype is found statistically significance in patiens than controls (X2:7,851 p:0,005 OR:3,556 %95 CI (1,411-8,957)). Besides mutant form of 803G polymorphism is found statistically high in patients (X2:16,053 p:0,000 OR: 4,111 %95 CI (2,019-8,370)).In conclusion, we suggest that carrying A allele for CYP1A2*F and del allele for CYP1A2*D; mutation of 803G for NAT 2 together may be risk factor for breast cancer.