Hidroksiapatit esaslı kemik grefti-trombosittten zengin plazma kombinasyonunun tavşan maksillasında oluşturulan deneysel kemik defektlerinde kemik rejenerasyonu üzerine etkilerinin histolojik açıdan değerlendirilmesi
Histological evaluation of bone regeneration of the surgically created defects in rabbit maxilla using hydroxyapatite bone graft- platelet-rich plasma combination
  1. Tez No: 304430
  2. Yazar: CANER ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUD DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, tavşan maksillasında oluşturulan deneysel kemik defektlerinde, alloplast kemik grefti-TZP kombinasyonunun kemik rejenerasyonuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla otuz Yeni Zelanda tavşanı on beşerli iki gruba ayrılmıştır. Her hayvanın maksillasında 10 mm×5 mm×3 mm boyutlarında bilateral defektler oluşturulmuştur. Birinci grupta defektin biri HA kemik grefti ile doldurulmuş, diğer defekt kontrol amaçlı olarak boş bırakılmıştır. İkinci grupta defektin biri HA-kemik grefti-TZP ile doldurulmuş, diğer defekt boş bırakılmıştır. Hayvanlar 15. , 30. ve 60. günlerde sakrifiye edilmiştir. Kemik dolumu için 1-4 arasında değerler verilmiştir: % 1-30 dolum, 1 değeri; %31-60 dolum, 2 değeri; ?%60 dolum, 3 değeri; tamamen dolmuşsa 4 değeri verilmiştir. İltihap, fibrozis, nekroz, yabancı cisim, kalan greft parametreleri de incelenmiş ve 1-4 arasında değerler verilmiştir. 15. , 30. ve 60. günlerin sonunda 1. ve 2. grupta kontrol grubuna göre daha fazla kemik oluşmuş olsa da, 1. grup ve 2. grup arasında kemik dolumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0,343). 15. , 30. ve 60. günlerin sonunda greft artıkları görülmüş ve 1. , 2. grup ile kontrol grubu arasında kalan greft ve yabancı cisim parametrelerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p=0,025) görülmüştür. HA-TZP uygulanan grup ile kontrol grubu arasında 15. günde yeni kemik yapımı ve iltihap (p=0,046 ve p=0,039), 30. günde yeni kemik yapımı (p=0,046) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüş ancak zamanla aradaki fark kaybolmuştur. Yara iyileşmesi bütün gruplarda normal sınırlar içerisinde görülmüştür. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında HA-TZP kombinasyonu erken dönemde daha fazla alanda kemik oluşumuna olanak sağlamıştır. TZP, grefti uygulama kolaylığı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess bone regeneration in surgically created defects in the rabbit maxilla using alloplastic bone substitute with or without platelet rich plasma. 30 New Zealand white rabbits were divided in 2 groups of 15 animals each. Bilateral 10 mm ×5 mm×3 mm bone defects were created in the maxilla of each animal. Group 1 had one defect filled only with HA-bone graft while the other defect was left empty and served as control. Group 2 had one defect filled with HA-bone graft and PRP while the other defect was left empty. Animals were sacrificed at day 15, 30 and 60. Histological and histomorphometric analysis were performed to quantify the amount of new bone within the defects under light microscope. Bone filling, inflammation, fibrosis, necrosis, foreign bodies and graft remnants were assessed on scale from 1 to 4. At day 15, 30 and 60 bone fill in Group 1 and 2 was more compared with the control group, but there were no significant differences for bone fill between Group 1 and Group 2 (p=0,343). There were statistically significant differences for foreign material and graft remnants between the group 1, 2 and control group (p=0,025). Remnants of bone graft were observed at day 15, 30 and 60 . There were statistically significant differences for inflammation and bone fill (p=0,039, p=0,046 respectively) at day 15 and for bone fill (p=0,046) at day 30 between HA-PRP and control group, but the differences faded away by time. Wound healing was observed in all groups within normal limits. Compared to control group, treatment with a combination of HA with PRP did lead to a significantly more bone regeneration at early time. PRP facilitates handling of the bone graft.