Disk fren balatalarında bileşimin performansa etkilerinin deneysel incelenmesi
An Experimental study of composition effects on the performance of disc brake pads
  1. Tez No: 30444
  2. Yazar: H. HÜSEYİN AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİSK FREN BALATALARINDA BİLEŞİMİN PERFORMANSA ETKİLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ Hasan Hüseyin AYAR Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Remzi ÇETİN 1991, Sayfa : 6? Jüri : Doç. Dr. Remzi ÇETİN ??îv Bu çalışmada, disk fren balatalarının sürtünme özellikleri incelenmiştir. Sürtünme malzemesi olan disk fren balatalarının kompozisyonları fiberler, dolgu madde leri ve bağlayıcı malzemelerden oluşmaktadır. Bu malzeme lerin balata yapısındaki fonksiyonları ve özellikleri a- raştırılmıştır. Sürtünme özellikleri ve imalat şartları nın belirlenmesi için yedi ayrı kompozisyon üzerinde ça lışılmıştır. Deneyler işletme şartlarını gözönünde bulun durarak üç ayrı kademede yapı İmi şt ir ( I: (v=3 m/s, p=0.32 MPa), II: (v=6 m/s, p=0.64 MPa) ve III: (v»9 m/s, p=0.96 MPa) ). Sürtünme katsayısının sıcaklığa göre değişimi ve ağırlık kayıpları belirlenmiştir. Üretilen numunelerin sürtünme özellikleri, piyasadan temin edilen TSE kalite belgeli bir balata ile karşılastırılmıştır. Ayrıca balata kompozisyonunun üretim şartlarına ve sürtünme özellikle rine olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta, standartlara uygun bir balata üretimi gerçekleştirilmiş- « tir. ANAHTAR KELİMELER : Disk fren^ba latası, s ürtünmeröze İlik leri, sürtünme kartsay ısı, fiber, dol gu maddesi, bağlayıcı malzeme.
Özet (Çeviri)
1 ABSTRACT Masters Thesis AN EXPERIMENTAL STUDY OF COMPOSITION EFFECTS ON THE PERFORMANCE OF DISC BRAKE PADS Hasan Hüseyin AYAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor Assos. Prof. Dr. Remzi ÇETİN 1991, Page : 67 Jury : Assos. Prof. Dr. Remzi ÇETİN Prof »Dr -Süleyman SAR I TAS Doc »Dr "AIı ÜNÜVAR In this study, the friction properties of disc brake pads are studied. The composition of disc brake pads contain the fibers, filler materials, and binder ma terial. The function and the properties of these materi als in the disc brake pads structure are investigated. Seven diferent specimens were prepared in order to deter mine friction properties and manufacturing conditions. Experiments are carried outmthree different stages ( I: (v=3 m/s, p=0.32 MPa). II: (v=6 m/s, p-0.64 MPa) and III: (v=9 m/s, p=0.96 MPa) ) taking into account the working conditions. The relationship between temperature and friction coefficent and weight loss were determined. The friction properties of manufactured specimens are compar ed to another disc brake pads which was suitable to TSE certification. In addition, the effect of composition on the manufacturing conditions and friction properties were determined. In conclusion, a disc brake pad which is sui table to TSE certif icat ion was produced. KEY WORDS : Disc brake pads, friction properties, fric tion coefficent, fibers, filler material, binder material. 11