Ocak 2004- Temmuz 2010 yılları arasında yapılmış tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçlarının incelenmesi (Hashimoto Tiroiditi Papiller Tiroid Kanseri ilişkisi)
The analysis of the results of thyroid fine needle aspiration biopsies made between January 2004 and July 2010 (The relationship between Hashimoto's Thyroiditis and Papillary Thyroid Cancer)
  1. Tez No: 304443
  2. Yazar: NİLAY DANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tiroid nodülü erişkinlerde sık rastlanan bir durumdur. Tiroid nodülünün klinik önemi, nodülün taşıdığı tiroid kanseri riskidir. Papiller tiroid kanseri (PTK) tiroid kanserleri arasında en sık görülen kanserdir. Hashimoto tiroiditi (HT) ise en sık görülen otoimmün tiroid hastalığıdır. HT ve PTK arasındaki ilişki yıllardır çeşitli çalışmalarda irdelenmiştir, literatürde bu konuda birbirine karşıt yayınlar bulunmaktadır. Bizim amacımız belli zaman aralığı içinde merkezimizde yapılmış tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerini (TİİAB) inceleyerek kendi merkezimizin deneyimlerini ortaya koyarken HT ile PTK arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Ocak 2004- Temmuz 2010 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde USG eşliğinde yapılmış olan 7321 nodülün TİİAB, biyokimyasal, radyolojik, sintigrafik ve patolojik sonuçlarıyla retrospektif olarak incelendi. TİİAB yapılmış hastaların demografik ve klinik verileriyle birlikte patoloji sonuçları kaydedilirken, bu hastalar arasında HT-PTK ilişkisine bakıldı. Tüm veriler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak analiz edildi.Yedi bin üç yüz yirmi bir nodülün %80,6'sı kadınlara ait nodüllerdi, %82,3'ünün patolojik sonucu benign olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are frequent in the adult population. They are clinically important because of the thyroid cancer risk. Papillary thyroid cancer (PTC) is the most common one in all thyroid cancers. Hashimoto thyroiditis (HT) is the most common autoimmune thyroid disease. The association between PTC and HT has been highly debated in the literature. However the relationship remains controversial. Our aim is to investigate the relationship between these two diseases when researching the pathological results of thyroid fine needle aspiration biopsies performed in our own center within a certain time interval.We retrospectively rewieved 7321 thyroid fine needle aspiration biopsy (TIIAB) results with their biochemical, radiological, scintigraphical records, seen in Dokuz Eylül University Hospital between January 2004 and July 2010. When recording the pathological results of these patients, who were perfomed TIIAB, with their demographical and clinical data, we also investigated the relationship between PTC and HT in these patients. All of the data were analyzed statistically using SPSS 17.0.Totally 7321 nodules were evaluated. Most of them (80.6%) were in female and benign cytology (82.3%). One thousand five hundred eighty seven patients were diagnosed HT.