Epidural mesafe ile antropometrik ölçümleri korelasyonu
Correlation of anthropometric measurements with the epidural distance
  1. Tez No: 304444
  2. Yazar: EMEL PEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET MALTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Epidural anestezi rejyonal anestezi yöntemlerinden biri olarak dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak teknik beceri ve ilaç uygulanacak bölgenin hissedilmesinde beceri gerektiren bir yöntemdir. Aksi takdirde nörolojik komplikasyonlara veya yetersiz anestezi oluşmasına neden olur. Epidural aralığın doğru tespit edilmesi ciltten itibaren derinliğinin iyi tahmin edilmesine ve bu aralığın algılanmasına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı epidural ve spinal aralıkların ciltten itibaren uzaklığının belirlenmesi, antropometrik ölçümler ile korelasyonun araştırılması ve epidural/spinal aralığın ciltten olan uzaklığının tahmini için matematiksel bir formül geliştirmektir.Yöntem: Bu çalışma DEÜTF klinik araştırmaları etik kurulu onayı alındıktan sonra, Portex kombine spinal/epidural set kullanılarak, posterior orta hattan direnç kaybı yöntemi ile oturur pozisyonda, L3-4 vertebral aralıktan anestezi uygulanan hastalarda gerçekleştirildi. Epidural anestezi uygulaması sırasında ölçülen cilt epidural aralık ve cilt spinal aralık mesafeleri kullanıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut ağırlığı (VA), boy ölçüsü, vücut kitle indeksi (VKİ), ayak numarası, L3 spinöz çıkıntı uzunluğu, femur çapı, femur boyun şaft aksı, pelvis genişliği, L3 omurga uzunluğu, L3 omurga genişliği, intervertebral disk aralığı ve interpedinküler mesafeyi içeren antropometrik ölçümleri prospektif olarak toplandı. Elde edilen veriler t testi, korelasyon testi ve regresyon (stepwise) testleri ile değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama vücut ağırlıkları 77.8 ±13.5kg, boyları 167.6±8.3cm, VKİ'leri 27.3±3.8 kg/m2 ve yaş ortalaması 50±14.1 yıl, epidural aralığın cilde uzaklığı 52.3±8.6mm, spinal aralığın cilde uzaklığı 59.4±7.6mm olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Epidural anesthesia is a world wide used regional anesthetic However, this method requires a technical skill and to feel the region accurately where the epidural needle is applicated. Otherwise, there can be neurological complications and insufficient anesthsia. To predict the epidural space accurately, distance from skin to epidural space must be known. The aim of this study is, to determine the distance from the skin to epidural and spinal spaces, to research the correlation with anthropometric measurements (femur and vertebra) and to develop mathematical model to calculate the distance.Methods: After obtaining approval from the Instutional Ethics Committee, epidural anesthesia was performed using a portex spinal/epidural set, in the sitting position, at L3-4 interspace with the loss of resistance method. Using the procedure the skin epidural to distance and skin to spinal distance was measured. Anthropometric parameters were recorded prospectively: age, gender, weight, height, BMI, shoe size, L3 spinosus procesus length, L3 vertebrae length, L3 vertebrae width, intervertebral disk space, interpedinculer distance, pelvis width, femur diameter, femur neck shaft axis. Correlation test, t test and stepwise regression test were used for statistical analyses.Results: This study enrolled 100 patients. Mean values ± standart deviations for weight, length, BMI and age were 77.8 ±13.5kg, 167.6±8.3cm, 27.3±3.8 kg/m2 and 50±14.1 years, respectively.