Arkus aorta ve proksimal ekstrakranial arterlerdeki aterosklerotik lezyonların iskemik inmedeki rolü
Role of atherosclerotic lesions of the aortic arch and proximal extracranial arteries in ischemic stroke
  1. Tez No: 304451
  2. Yazar: BANU KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Ölüm ve disabilite nedenleri arasında 3. sırada olan inme ile arkus aorta plakları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamızda, farklı endikasyonlarla elde olunan 271 servikal bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) tarandı. Hastaların incelemeleri değerlendirilerek; arkus aorta plakları ve morfolojileri, proksimal servikal arterlerde aterosklerotik plaklar ve darlıklar, intrakraniyal arteroskleroz ile serebral ve serebellar infarktlar kaydedildi. Hastaların dosyaları incelenerek, atriyal fibrilasyon (AF), yeni myokard infarktı (MI), ventriküler anevrizma gibi infarkt nedenine yönelik bilgiler, hasta özgeçmişinde diabetus mellitus, hipertansiyon ve hiperlipidemi varlığı not edildi. Veriler SPSS paket programında değerlendirilerek, istatistiksel analizde sayılan değerler için Ki Kare Testi, ölçülen değerler için T Testi, ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılarak basit/kompleks aortik ark plakları karşılaştırıldı.BULGULAR: Verilerimizin istatistiksel analizi sonucu; arkus orta plağı, çalışma popülasyonumuzda %59,4 oranında saptanmıştır. Arkus aorta plak görülen olgular ile ana karotid arter (CCA) duvar kalınlık artışının, bilateral CCA, servikal ve intrakranial internal karotid arter (İCA), vertebral ve subklavian arter plaklarının istatistiksel olarak anlamlı birliktelik gösterdiği izlendi. Plak bulunan hastalarda, sol orta serebral arter (MCA) ve karotid sulama alanı infarktları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Plak kalınlınlıkları ile infarkt sıklıklarını değerlendirdiğimizde; sol MCA infarktları (p:0,013) ve sol karotid sulama alanı infarktları (p:0,019) için plak kalınlıkları anlamlı derecede yüksek bulundu.Sol MCA infarktı bulunan hastalarda anlamlı bulunan parametreler modele yerleştirilerek yapılan logistic regresyon analizinde ayakta kalan parametre arkus aorta plak kalınlığı oldu.SONUÇ: Elde ettiğimiz bulgular, inme hastalarında özellikle sol MCA infarktı varlığında arkus aorta plaklarının değerlendirilmesi gerekliliğini ve BTA incelemesinin, sağladığı veriler ile uygulanma pratikliği göz önünde bulundurulduğunda öncelikli tercih edilmelisi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Our aim was to evaluate the relation between aortic plaques and stroke, which is the third most common among the causes of death and disability.MATERIALS AND METHODS: 271 cervical CT angiography were analysed in our research. The investigations were evaluated for arcus aorta plaques and their morphologies, the plaques located in proximal cervical arteries and stenotic segments, intracranial arteriosclerosis and cerebral infarcts. The patient files were scanned and factors which might be related with infarct cause such as atrial fibrilation (AF), recent myocardial infarction (MI), ventricular aneurism, diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), and hyperlipidemia were noted. The data were evaluated using SPSS program, and using ki square test for counted values, T test and correlation analysis for measured data. Simple and complex aortic plaques were compared with each other.RESULTS: In our chosen population, the incidence of aortic plaques were %59,4. There was a statistical correlation between incidence of arcus aorta plaques and, common carotic (CCA) artery wall thickness, bilateral CCA, cervical artery, intracranial carotic artery (ICA), vertebral and subclavian artery plaques. In patients with aortik arch plaque, left middle cerebral artery and carotic artery watershed area infarcts were seen significantly more common. When plaque thickness and infarct incidence were evaluated, left MCA infarcts (p:0,013) and carotic watershed area infarcts (p:0,019) were significantly associated with plaque thickness.When we compared the parameters which is related with left MCA infarcts, using logictic regression analysis.The arcus aorta plaque thickness was the only standing parameter.RESULTS: Our findings shows , in stroke patients especially with left MCA infarct, assesment of arcus aorta plaque thickness is necessary and CT angiography is a good preferable for investigation, regarding its valuable data providing capacity and practical usage.