Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran ve serum digoksin düzeyi yüksek saptanan olguların geriye yönelik değerlendirilmesi
Evaluation of patients presented to Dokuz Eylul University Hospital Emergency Department with elevated digoxin levels retrospectively
- Tez No: 304452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı, Ocak 2010 - Temmuz 2011 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi 'ne başvuran, kan digoksin düzeyleri 1.2 ng/mL ve üzerinde ölçülen hastaların, demografik özelliklerini, klinik ve laboratuvar bulgularını, hastalara uygulanan tedavi yöntemleri ve klinik sonlanmalarını ortaya koymaktırYÖNTEM Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki araştırmamızda, Ocak 2010 - Temmuz 2011 tarihleri arasında acil serviste digoksin düzeyi 1.2 ng/mL ve üzerinde olan olguların sosyodemografik ve klinik özellikleri incelendi. Tüm veriler çalışma için hazırlanmış standart bilgi formlarına, daha sonra bir veri tabanı programına kaydedildi. Olguların klinik belirti ve bulguları digoksin zehirlenmesi açısından değerlendirildi. İstatistiksel analizde ki-kare ve t testi kullanıldı.BULGULAR Çalışmamızda verilerine ulaşılabilen 137 hasta çalışmaya alındı. Hastaların %68.6'sının (n=94) kadın olduğu görüldü ve yaş ortalamaları 76.1±12.2 idi. Digoksin zehirlenmesi ile cinsiyet arasında anlamlı fark yoktu. Digoksin zehirlenmesi olgularının yaş ortalaması, olmayan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.03). Hastalarda en sık yandaş hastalık konjestif kalp yetmezliği (n=91) ve atriyal fibrilasyondu (n=74).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES To investigate the demographic and clinical characteristics, laboratory measurements and treatments of patients who presented to University of Dokuz Eylul, School of Medicine, Department of Emergency Medicine and whose serum digoxin levels were 1.2 ng/mL or above.METHODS The demographic and clinical characteristics of patients with serum digoxin levels 1.2 ng/mL or above in the emergency department between January 2010 and July 2011 were investigated in this cross-sectional descriptive study. Data were first recorded to standart data forms prepared for the study and then to a data base program. Signs and symptoms of cases were evaluated in terms of digoxin intoxication. Chi-square and t-tests were used for the statistical analysis.RESULTS One hundred and thirty seven patients were included in the study. 68.6% of patients (n=94) were women with mean age 76.1±12.2. There was no statistical difference between gender and digoxin intoxication. The mean age of toxic patients was significantly higher than nontoxic patients (p=0.03). The most common comorbidities were congestive heart failure (n=91) and atrial fibrilation (n=74).