Mediastinal lenf nodlarının difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG-MR) ile değerlendirilmesi
Evaluation of mediastinal lymph node with diffusion weighted imaging (DWI)
- Tez No: 304454
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DWI) doku içerisindeki su moleküllerinin difüzyonunu görüntüleyerek malign lezyonları ayırt edebilmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız DWI' nin ne ölçüde mediastinal lenf nodlarının benign-malign ayrımı yapabildiğini saptanmaktr.GEREÇ- YÖNTEM: 43 hastada mediastinal patolojik boyuta ulaşan (>10 mm) 75 lenf nodu 1,5T MR cihazı ile görüntülenmiştir. DWI sigle-shot echo-planar (SSEPI) sekansı ile b değeri 0-600 s/mm² kullanılarak incelenmiştir. Bütün hastalara apparent diffusion coefficent (ADC) haritası yapılarak tüm lenf nodlarının ADC değerleri hesaplanmıştır. ROC( receiver operating characteristic) eğrisi ile bulgular değerlendirilmiştir.BULGULAR: Mediastinal lenf nodu büyümesi, 27 hastada granülomatöz hastalıktan dolayı iken, 14'ü reaktif lenfadenit, 13'ü küçük hücreli dışı akciğer kanseri, 7'si sinüs histiyositoz, 7'si küçük hücreli akciğer kanseri metastazı, 3'ü prostat kanseri, 2'si meme kanseri, 1'i nöroendokrin kanser ve 1'i de mantle zon lenfoma nedeni ile olmuştur. ADC değerleri (x10?³ mm²/s), malign lenf nodlarında 0,765±0,277 çıkmışken benign lenf nodlarında ise 1,429±472 bulunmuştur. ADC eşik değeri 1008x10?³ mm²/s seçildiğinde %84 lezyon doğru sınıflandırılmıştır.SONUÇ: Bu ilk deneyimimizde DWI sigle-shot echo-planar (SSEPI) sekansı ile benign ve malign mediastinal lenf nodları belirgin farklar göstermektedir.ANAHTAR KELİMELER: Mediastinal lenf nodu, difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme, apparent diffusion coefficiency
Özet (Çeviri)
AIM: Diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWI) make it possible to detect malignant lesions based on the difference in the diffusion of water molecules among tissues. The aim of this study are to evaluate DWI, in the differentation between malignant and benign mediastinal lymph nodes.MATERIAL AND METHODS: 43 consecutive patient with 75 enlarged (>10 mm) mediastinal lymph nodes underwent MR imaging at 1,5T. DWI was performed using a sigle-shot echo-planar (SSEPI) MR imaging sequence with b-values (b: diffusion factor) of 0-600 s/mm². Apparent diffusion coefficent (ADC) maps were reconstructed for all patients and ADC values were calculated for each lymph node. ROC ( receiver operating characteristic) curve analysis was performed.RESULTS: Mediastinal lymph node enlarment was secondary to granulomatous disease (27), non-small cell cancer (13), reactive lymphadenitis (14), sinus hystiositosis (7), small cell cancer (7), prostate cancer (3), breast cancer (2), neuroendocrine cancer (1), and mantle zone lymphoma (1). The mean ADC values (x10?³ mm²/s) were 0,765±0,277 for metastatic lymph nodes and 1,429±472 for benign mediastinal lymph nodes. ADC values of the mediastinal lymph nodes were significantly lower than ADC values of benign lymph nodes. %84 of lesions were correctly classified as benign or malign using a threshold ADC value of 1008x10?³ mm²/sCONCLUSION: According to our first experience, DWI using a SSEPI sequence allows reliable differentiation between benign and malign mediastinal lymph nodes.KEY WORDS: Mediastinal lymph nodes, diffusion-weighted MR imaging, apparent diffusion coefficiency