Ratlarda oluşturulan deneysel rabdomiyolize ikincil ?akut böbrek hasari?nin erken dönem tanisinda ?serum kreatinin? ve serum ?neutrophil gelatinase-associated lipocalin? değerlerinin karşilaştirilmasi
A comparison of ?serum creatinine? and ?serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin? levels for the early diagnosis of ?acute kidney injury due to experimental rhabdomyolisis created in rats
- Tez No: 304453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ Serum kreatinin değerinin en erken 24 saatte yükselmesi ve böbrek fonksiyonları %50 kaybolmadan artmaması akut böbrek hasarının tanı süresini uzatmaktadır. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin, akut böbrek hasarının erken dönem tanısında kullanılmaya başlanan yeni bir biomarkerdır. Çalışmamızda, ratlara intramüsküler gliserol enjekte edip, deneysel rabdomiyoliz'e ikincil gelişecek akut böbrek hasarının erken dönem tanısında, ?serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin? ve ?serum kreatinin? değerlerinin yerini araştırmayı amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM Eter anestezisi altındaki ratlarda kuyruk veninden 24 gauge branül ile açılan damar yolundan bazal kan örnekleri alındı. Ratlar çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki (n=7) ratların arka bacak kasından 2ml (8ml/kg) %50'lik gliserol intramüsküler enjekte edildi. Kontrol grubuna (n=7) ek işlem yapılmadı. Her iki grup rattan ikinci ve 24. saatte kuyruk veninden ?neutrophil gelatinase-associated lipocalin? ve ?serum kreatinin? düzeyleri için kan örnekleri alındı. Patolojik değerlendirme için sol unilateral nefrektomi yapıldı. Çalışma sonunda ratlar yüksek doz eter anestezisi altında sakrifiye edildi.BULGULAR Kontrol grubunda akut böbrek hasarı gelişmezken, çalışma grubunun hepsinde akut böbrek hasarı geliştiği tespit edildi. Çalışma ve kontrol grubunda ikinci ve 24. saat neutrophil gelatinase-associated lipocalin değerlerinde, bazal neutrophil gelatinase-associated lipocalin değerlerine göre artış tespit edilmedi. Patolojik incelemede çalışma grubu ratlarda akut böbrek hasarı gelişirken kontrol grubunda gelişmediği gözlendi.SONUÇ Bu çalışma modelinde, ratlarda intramüsküler gliserol enjeksiyonuna ikincil gelişen akut böbrek hasarının erken dönem tanısında ?serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin? değerinin anlamsız olduğunu tespit ettik.ANAHTAR KELİMELER Akut böbrek hasarı, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, Acil tıp, Kontrast nefropatisi, rabdomiyoliz, Crush sendromu
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVES The duration of the diagnosis of acute kidney injury prolongs since the earliest increase in serum creatinine is within 24 hours and acute kidney injury does not exhibit without 50% loss of kidney function. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin is a new biomarker for the early stage diagnosis of acute kidney injury. In our study, we aimed to investigate the value of“Serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin”and“serum creatinine”in the early stage of diagnosis for acute kidney injury due to an experimental rhabdomyolysis induced by intramuscularly injection of glycerol.MATERIALS AND METHODS Tail veins of rats under ether anesthesia were cannulated with 24 gauge branule and baseline blood samples were collected. Rats were divided into two groups as study and control groups. 2 ml of 50% glycerol was injected via intramuscularly to rats in study group (n=7). No additional procedure was done for the control group (n=7). For neutrophil gelatinase-associated lipocalin and serum creatinine levels, blood samples were collected in the second and 24th hour from tail vein again from each group. Left unilateral nephrectomy was performed for pathologic evaluation. At the end of the study, rats were sacrificed under high dose ether anesthesia.RESULTS Acute kidney injury developed in all of study group while no acute kidney injury developed in the control group. In both of two groups, no increase was determined for the levels of neutrophil gelatinase-associated lipocalin in the second and 24th hour compared to the baseline levels.CONCLUSION In this experimental rat model, serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) levels were found insignificant for the early diagnosis of acute renal injury induced by intramusculary injection of glycerol in rats.KEY WORDS Acute Kidney Injury, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL), Emergency Medicine, Contrast Nephropathy, Rabdomyolozis, Crush Syndrome