Hasta, hekim ve ilaç sektörü için etkileşimli İzmir ili polen izlem ve karar destek sistemi
Interactive pollen monitoring and decision support system for patient, physician and pharmaceutical industry in İzmir
  1. Tez No: 304479
  2. Yazar: HAKAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Botanik, Halk Sağlığı, Allergy and Immunology, Computer Engineering and Computer Science and Control, Botany, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın hedefi İzmir alerjen polen takviminin düzenli olarak güncellen-diği bir web sayfası tasarlayarak, hekim, hasta ve diğer son kullanıcıların hizmetine sunmaktır.Yöntem: Çalışmanın bilişim sistemi bölümünde web tabanlı sistemin tasarımı için açık kaynak kodlu PHP yazılım diline sahip veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL kullanan Wordpress 3.1 kullanıldı. Kullanıcı kesimi ve sistemin tasarım aşamasında kullanıcıların gereksinimleri belirlendi. Polen verilerinin kolay girilmesi için İzmir'de varlığı belirlenmiş polen türlerinin isimleri Latince ve Türkçe olarak veritabanına giril-di. Polen ile etkileşime girebilecek ve alerjen seviyesini arttırabilecek havadaki diğer parametreler için (CO2, SO2 ve NOx) veri giriş bölümü oluşturuldu.Polen verileri, Lanzoni (volumetrik yöntem) ve Durham (gravimetrik yöntem) araçları ile elde edilmesi planlandı. Bu çalışmada, Durham polen yakalama aracı kullanıldı. Polen türlerinin, laboratuvarda analiz ve sayım işlemi sonucu miktarları belirlendi.Bulgular: Çalışmamızda Botanik, Hava İzleme, Kulak Burun Boğaz, Alerji bölümle-rinden alınan verilere www.izmirpolen.org adresinde yer verildi. Gravimetrik yöntem ve Durham aracı ile elde edilen İzmir polen verileri bu siteye eklendi. Böylece inhalan alerjisi ile ilgilenen profesyonellere yerel veriler sağlanması amaçlandı. İzmir halkına ve İzmir'i ziyaret eden ya da edecek turistlerin yararlanması amacı ile www.izmirpolen.org web adresi hizmete sunuldu.Sonuç: İzmir polen takvimi hakkında bilgilendirmek amacıyla oluşturulan web tabanlı site sağlık profesyonelleri ve hastaların hizmetine sunuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is to design and regularly update a web-site on which an allergen pollen calender for Izmir area and to serve it to be used by medical personal, patients and other others are already public.Method: In order to design the web based system, Wordpress 3.1 which is an open source and PHP based software and using MySQL as database management system, was used in the information system part of the study. Possible user profiles and their demands were determined. The Turkish and the Latin names of all pollen species which belong to Izmir region were uploaded to the database in order to make the process of uploading the pollen data easier. A data upload section was created for other air variables, such as CO2, SO2 and NOx, that can possibly interact with pollens and change allergen levels.It was planned to gather the pollen data with using volumetric (Lanzoni) and gravi-metric (Durham) methods. The Durham pollen catch device was used in this study. The amounts of pollen species were determined and analysed in a laboratory.Results: The website address is as www.izmirpolen.org, and the data from Botanic, air monitoring, otorhinolaryngology departments were used. Izmir pollen data that were obtained by using gravimetric method and Durham device were given to this web site. So that, local data can be provided to professionals who are dealing with allergies involving inhale system. This website is dedicated for the use of the public of Izmir and tourists.Conclusion: The website on which an allergen pollen calender for Izmir area and to serve it to be used by medical personal or patients.