Medikal markaların hekim ziyaretlerine yönelik bir inceleme- Karabük örneği
A research of physician visiting of medical brands- Karabuk example
- Tez No: 507953
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Pazarlama ve markalaşma süreçleri günümüzde farklı sektörlerde önemli rol oynamaktadır. Hızlı şekilde değişmekte ve gelişmektedir. Söz konusu olan bu araştırma sağlık sektöründe günümüz şartlarında gerçekleştirilen medikal pazarlama faaliyetlerini değerlendirmeye yöneliktir. Markalara farklı bir bakış açısıdır. Bulgularla birlikte sektöre yeni öneriler getirmek amaçlanmıştır. Medikal firmaların hekim ziyaretleri ile markalarının konumlandırılması yapılmaktadır. Medikal ürün bilgisi ve yeni tedavi yöntemleri hakkında yapılan paylaşımlar firma ziyaretleriyle gerçekleşmektedir. Tüm sağlık kurumlarını kapsamaktadır. Bu kurumlar, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Devlet ve Özel Hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezleri'dir. Firmaların Pratisyen veya Uzman Hekimler ile birebir iletişimi söz konusudur. Ziyaretler hastane ortamı veya poliklinik dışında yapılır. Şartlar hekim, hasta ve ortama göre değişiklik gösterebilmektedir. İlaç ve medikal firmaların ülke genelinde her bölge için ayrı temsilcisi vardır. Asıl amaçlanan hasta potansiyeli yüksek hekimleri ziyaret ederek firma temsilcileri ile ürün ve marka konumlandırmasını gerçekleştirebilmektir. Bu araştırmanın örneklemi farklı bir bölge olması sebebiyle Karabük il merkezi ve ilçelerinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamı yalnızca Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) içermektedir. Nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Pratisyen ve Uzman Aile Hekimleri ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi, elde edilen bulguların araştırmacı tarafından kodlanması ve yorumlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, bulgular ışığında araştırmacının değerlendirmesi, öneriler ve yorumlarıyla sonuçlandırılmıştır. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren medikal markaların Karabük bölgesinde yaptıkları ziyaretlere hekimlerin bakış açısı resmedilmeye çalışılmıştır. Bu faaliyetlerin etkinlik derecesi hekimlerin deneyimleriyle ortaya konulmuş ve yeni öneriler sunulmuştur. Gelecek araştırmalara, sağlık sektörüne, medikal markalara ve medikal pazarlama alanına ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Marketing and branding process today play significant roles in different industries. They change and evolve rapidly. This research is aimed at evaluating the medical marketing activities carried out in the health sector in today's conditions and a different perspective on brands.With the findings of the research,it is aimed to bring new proposals to the sector.Brand positioning of medical companies is performed by physician visiting.Sharing of medical product information and new treatment methods takes place with the physicians visiting and that covers all health institutions.These institutions consist of Education Research Hospitals,State and Private Hospitals and Family Health Centers.The companies have one to one communication with the family practitioner or specialist physicians.Visits actualise in the hospital environment or outside polyclinics.Conditon of the visit may vary according to the physicians' approach,patients and environmental issues.Pharmaceutical and medical companies have separate representatives for each region throughout the country.The main goal is to visit physicians with high patient potential and to perform product and brand positioning with company representatives.The sample of this research is composed of Karabuk province center and its districts as a different region.Research coverage includes only Family Health Centers. Oualitative research methods and techniques were used.Face to face interviews were conducted with general practitioner and specialist family physicians.Data analysis was performed by coding and interpreting the findings obtained by the researcher.The research was concluded in the light of findings by the researcher's evaluation,recommendations and comments.Medical brands operating in the health sector in Karabuk region of the physicians' point of view were tired to portray the visits.The effectiveness of these activities has been demonstrated by the experience of physicians and in addition to that new recommendations have been presented.It will shed light on future research,health sector,medical brands and medical marketing.