KOAH hastalarında kognitif fonksiyon ve el becerisi arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between cognitive function and hand dexterity in COPD patients
- Tez No: 304486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: KOAH'ta (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) meydana gelen inflamatuar süreç sistemik problemlere yol açmaktadır. Sistemik inflamasyon nedeniyle kas beslenmesi azalmaktadır. KOAH'lı hastalarda kas yıkımı, periferik kasların fonksiyonunu, fonksiyonel egzersiz kapasitesini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca hipoksemi nedeniyle beyin perfüzyonunun bozulması hastalarda kognitif fonksiyonların azalmasına neden olmaktadır.Amaç: KOAH'lı hastalarda hipokseminin kognitif fonksiyonlara ve günlük yaşam aktivitesini tanımlayan el becerisine etkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Araştırma, Eylül 2010 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde 36 KOAH'lı ve aynı yaş grubu 35 sağlıklı bireyle yapıldı. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri karşılıklı görüşme yöntemiyle değerlendirildi. Katılımcıların el becerisi, kognitif fonksiyon, fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri Minnesota El Beceri Testi, SMMT (Standardize Mini Mental Test), IPAQ (Uluslar arası Fiziksel Aktivite Anketi), 6DYT (6 dakika yürüme mesafesi) ve SF-36 (Kısa Form-36) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammatuar process that occur in COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) causes systemic problems. Due to systemic inflammation, muscle nutrition decreases. Muscle wasting in patients with COPD negatively affect peripheral muscle function, functional exercise capacity and quality of life. In addition, deterioration of brain perfusion due to hypoxemia leads to a decrease in cognitive functions.Purpose: To investigate affectivity of cognitive function depending on the degree of hypoxemia in patients with COPD and to determine the relationship between cognitive function problems that occur and hand skills.Materials and Methods: Research was done with 35 patients with COPD and 36 healthy individuals in the same age group at Department of Chest Diseases, Dokuz Eylul University of Medicine in september 2010 to May 2011. Socio-demographic characteristics of the participants were evaluated by conversation. Participants? manuel dexterity, cognitive function, physical activity level, functional exercise capacity and overall quality of life were assessed by Minnesota Hand Dexterity Test, MMSE (Mini Mental State Examination), IPAQ (International Physical Activity Questionnaire), 6MWT (Six Minute Walking Test) and SF-36 (Short Form-36).