Uluslararası Hukuk açısından Hazar Denizi kıta sahanlığı problemi
Caspian Sea continental shelf problem in terms of International Law
  1. Tez No: 304540
  2. Yazar: YAŞAR HÜSEYİN YAĞDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Hukuk, Marine Science, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hazar bölgesi bugün için birçok enerji projesinin planlandığı ve yürütüldüğü, batının ulusal güvenlikle eş değer tuttuğu, enerji arz güvenliği sorununa çözüm sağlayabilecek alternatif coğrafyalardan birisidir.Bu nitelikleri ile Hazar, son yıllarda bölgesel güçlerin, uluslararası ve hükümet dışı aktörlerin politikalarının buluştuğu veya çatıştığı bir yer haline gelmiştir. Hazar bölgesinin enerji kaynakları, bu bölgenin 21.yy.da ikinci bir Basra körfezi olabileceği düşüncesinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.Bu tez çalışmasında Hazar Denizi'nin jeopolitik ve jeostratejik önemi vurgulanarak Hazar'ın statüsü konusu uluslararası hukuk açısından irdelenmiştir. Bölgedeki sorunların giderilmesi halinde işgücü, istihdam vs. konularda istikrar oluşacağı değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca Türkiye olarak Hazar bölgesindeki alaka ve menfaatlerimizin korunması ve geliştirilmesi hususlarında alınması gereken tedbirler ve öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Caspian region for which many energy projects are being planned and executed is today one of alternative regions that can provide solution to energy supply security which is considered by the westerns as equal to national security.With these characteristics of the Caspian region has become a place that the policies of the regional powers, international and non-governmental actors to meet, or conflict in recent years Energy resources of the Caspian region has led to the emergence of the idea that this region would be the second Arabian Gulf in the 21st century.In this thesis research; the subject of the status of Caspian is examined in international law by the Caspian Sea with emphasis on the importance of the geopolitical and geostrategic. In elimination of the problems in the region, it has been evaluated that will be consist of stability in labor and employment matters, etc.In addition, in matters of protection and development of our relevances and interests in the Caspian region should be taken measures and recommendations were discussed as Turkey.