Türk boğazlarında fenerler ve sis işaretlerinin elektronik seyir'e entegrasyonunun incelenmesi
Integration of the lights and fog signals to the electronic navigation in the Turkish straights
- Tez No: 304539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Trafik, İşletme, Marine, Traffic, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrilmiş olan, Asya ile Avrupa arasında köprü görevi yapan Türk Boğazları'nın kontrolüne sahip ülkemizde, denizciliğin gelişimini yakından takip etmek, bu gelişime katkıda bulunmak için artan bir çaba vardır. Deniz ticareti ve deniz taşımacılığındaki maliyetleri düşürmek, denizler de yapılan seyirleri daha güvenli bir hale getirmek, su altı ve su üstü zenginliklerinden maksimum faydaları sağlamak için sürekli olarak Hidrografik ve Oşinografik ölçümler yapılmakta, seyir yardımcıları tesis edilmekte, elektronik ve kağıt seyir haritaları üretilmekte ve seyir yardımcısı bilgileri eklenerek denizcilerin hizmetine sunulmaktadır.İnsan hayatı, seyir emniyeti ve doğal yaşamı olumsuz etkilemeyi önlemenin birinci planda tutulması prensibiyle yüzer unsurlar için sağlıklı ve güvenilir verilerle etki sahalarının kontrol altına alınması çabaları artırılmalı ve seyir emniyeti sağlayan her türlü seyir yardımcısı ile birlikte teknolojiyle paralel bir gelişim içerisinde kullanıcılara sunulmalıdır.Çalışmada gelişen teknoloji ürünü elektronik seyir yardımcıları ile Türk Boğazları'nda Fenerler ve Sis İşaretlerinin Elektronik Seyir Yardımcılarına Entegrasyonu incelenerek Türkiye'nin kontrolünde olan Türk Boğazları'nda daha emniyetli seyir için öneriler ve yorumlar da bulunulmuştur.Çalışma esnasında Türk Boğazları'nda deniz trafiğini, seyir için emniyetsiz kılan etkenlere değinilmiş ve gelişen teknoloji sonucunda gemilerde kullanılan ENC, ECDIS, AIS, ARPA RADAR, GPS v.b. sistemler ile nasıl birleştirilebilir olasılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkey is in good position that three sides cover by water also being a bridge with asian and europe, so it needs to be try for keep up with developing about sea technology and control the Turkish Straights. Decrease for marine transportation and commercial payments, protect the marine navigation, have benefit of marine culture ( above water and under water) ,hydrographic and oceanographic measurement are doing, the new naval aids creating and electronic and paper navigational charts are producing and adding naval aids informations, service to all mariners.Human life, naval safety and protect of the natural life are being main principles of produce healty and assurance datas for all floating components about increase control to impact areas with all the naval aids and serve to the all users in collateral concept.In this project includes comment and ideas for, introduce of developing the new technological naval aid?s electronics and how could be integrate Lights and Naval Aids with electronic navigation in Turkish Straights.In the project, I tried to find possibilty about unsafe navigational factors in Turkish Straights and how could integrate developing naval electronic equipments like ENC, ECDIS, AIS, RADAR, ARPA RADAR, GPS etc. when the project was processing.