İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nin kuzeydğusunda meydana gelen gemi kazalarının denizel ortama etkileri
Effects of Istanbul Strait and northeast of Marmara Sea based ship accidents on the marine environment
- Tez No: 304541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, Trafik, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Public Administration, Traffic, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde hızlı nüfus artışı ve endüstrinin gelişimi, beraberinde doğanında hızlı bir şekilde kirletilmesi sonucunu doğurmaktadır. İnsan ve yaşadığı çevre arasındaki ilişkiler ekoloji biliminin araştırma konuları arasındadır. Ekoloji bilimi içinde, doğadaki canlı varlıklar ile onların çevreleri arasındaki dengeyi doğrudan ya da dolaylı etkileyen unsurlar incelenmektedir. İnsanlar sadece denizlerin ya da genel anlamda suların değil, soluduğu havanın, üzerinde yaşadığı toprağın kirlenmesini de içine alan bir çevre kirliliği ile karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays rapid growth of population and industrial devolepment gives rise to rapid pollution of natural environment. The relotions between human being and his living environment is among the topics of ecology science. Ecology science deals with the factors which directly or indirectly affect the balance between living creatures and their environment. Human being confronts a pollution which affects not only seas or in general water but also the air he breaths and the earth he lives on.