Deniz alanlarında güvenlik uygulamalarındaki gelişmeler, deniz haydutluğunun incelenmesi
Developments of the security measures on the sea areas, study of the maritime piracy
- Tez No: 304544
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz küreselleşme dünyasında, ekonomisi ticaret ile beslenmeyen ülke yok gibidir. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de ticaretin ana ulaşım ağı deniz yollarıdır. Bu nedenle bu su yollarının güvenliği tüm devletler için önem taşımaktadır.Denizler bugün terör, kitle imha silahlarının taşınması, uyuşturucu kaçakçılığı, mülteci ve yasadışı göç hareketleri gibi organize suç faaliyetlerinde kullanılmaya müsait ulaşım ortamı haline gelmiştir. Bu çerçevede, denizler üzerinde icra edilen yasadışı faaliyetler, deniz haydutları ve organize suç örgütleri için son derece karlı bir alan haline dönüşmüştür.Dünya bu yasadışı faaliyetlere karşı sessiz kalmamış, denizde meydana gelen bu haydutluk ve deniz terörizmine karşı özellikle ABD'deki ?11 Eylül terör saldırıları? üzerine, önleyici bir dizi tedbirler almıştır. Bu tezde; bu yasadışı faaliyetlere karşı alınan uluslararası ve bölgesel tedbirler incelenmiş, özellikle son yıllarda büyük artış gösteren deniz haydutluğu vakalarına yönelik incelemelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sea trade feeds almost all countries? economies in today?s globalizing world. Sea transportation is the main unit of the world trade like the last centruies. So the security of the sea transportaion have importance for all governments.Seas are become availabke transportation way for planning crime activities like terrorism, illegal drug transfer, carrying mass destruction weapons, illegal immigration in today?s. The availability of sea transportation makes organizated gagns do illegal activities on the sea.The governments reacted these illegal activities unfavourably and tried to apply prevention against the sea terrorism especially after the 11th September 2001 in USA. In this text, the prevention which has tried to apply and the illegal activities in seas which has increased especiaaly last years are investigated.