Çıplak gemi kiralama alanındaki gelişmeler ve bu konudaki norm sözleşmelerin Türk denizciliğinin ihtiyaçlarına uyarlanması
Development in bareboat chartering and adaptation of bareboat norm charter parties to Turkish shipping needs
  1. Tez No: 304543
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde ticaretin artması ile beraber bu artıştan en büyük payı alan sektörlerin başında denizcilik sektörü gelmektedir. Deniz ticareti dünya coğrafyasına koşut biçimde yaygın olarak kullanılması ile beraber kendi içerisinde geniş bir yelpaze oluşturmakta, denizcilik sektörü incelenirken üzerinde durulması gereken konular arasında gemi kiralama ağırlıklı yer işgal etmektedir.Burada ele aldığımız çarter sözleşmelerinin şekilleri ve bu şekillerden birisi olan çıplak gemi kiralama sözleşmesi denizciliğin gelişimi ile beraber çeşitlenmiş ve farklı taşıma sözleşmeleri, kiralama şekilleri ortaya çıkartmıştır. Bu kiralama şekillerinden biri olan ve ülkemizde çok sık uygulanmayan çıplak gemi kiralama konusunu ele alırken bu sözleşmenin nasıl yapıldığı, kiracı ve armatörün bu sözleşme altında yükümlülükleri, nerelerde kullanılabileceği, diğer kiralama sözleşmeleri ile arasındaki farklar ve hukukta nasıl tanımlandığı gibi hususlar ticari ve hukuku açıdan incelenmiştir.Ülkemizde uygulanmakta olan Kabotaj Kanunu ile kendi limanları ve iç sularında taşıma yapacak olan gemilere belli sınırlamalar getirilmiştir. Kanunun getirdiği en önemli özelliklerden biriside, liman ve iç sularda taşıma yapacak gemilere Türk bayrağı taşıma zorunluluğudur. Bundan dolayı bu çalışmamızda kabotaj kanunu kapsamı altında iç sularda ve limanlarda ihtiyaç duyulduğu zaman yapılacak taşımalarda yabancı bayraklı gemilerin nasıl Türk bayrağı çekecekleri ve neye tabii olacakları ile ilgili hükümler incelenmiş ve yüke bağlı olarak ortaya çıkacak olan tonaj ihtiyacının çıplak kiralama yoluyla karşılanması yönü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Shipping has become one of the leading sectors having increased its share in line with the trade development. Merchant Shipping Act is equally and widely used all over the world in conjunction with and has formed a wide spread segment in shipping.The various charter parties that discussed in the study, and one of them being bareboat charter party, had been evolved, diversified and caused other transportation agreements, chartering types to emerge. When bare-boat charter party that has not been used widely in our country, namely bareboat chartering is evaluated. Study also this article analyses the subjects such as how to execute this type of charter party, what are the responsibilities of owners and charterers, in which circumstances bare-boat charter party can be used and what is the differences between bare-boat charter party and other charter party types in terms of judicial definitions and commercial aspects, in its content.With Cabotage Law, some restrictions were brought in for vessels trading within Turkish ports and Turkish territorial waters in our country. The most important attribution of the Cabotage Law is the necessity of having Turkish flag for vessels trading within Turkish ports and Turkish inland seas. Therefore in this study, the responsibilities and prospects for the foreign-flagged vessels which will operate in Turkish waters in case of necessity are being examined under the umbrella of the Turkish Cabotage Law and covering the tonnage requirement of the cargoes with bare-boat chartering of foreigh-flagged ships method has been focused.