Yapılar üzerinde tsunami etkileri
Tsunami effects on buildings
- Tez No: 304547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tsunami, okyanus ya da denizlerin tabanında deprem, zemin kaymaları, volkanik patlamalar, göktaşı çarpması gibi olaylar sonucunda açığa çıkan enerjinin, deniz yüzeyinde uzun periyotlu dalgalar oluşturmasıyla meydana gelir. Kıyıdaki yapılara çarparak enerjisini tüketen tsunami dalgalarının zemin üzerinde büyük bir yıkıcı etkisi bulunmaktadır. Bu dalgalar, hem denizden karaya doğru tırmanırken hem de karadan tekrar denize dönerken zemine büyük bir kuvvet uygulayarak kıyıda bulunan yapılara büyük hasar vermektedir. Bu çalışmada tsunami dalgalarının betonarme yapıya çarpması sonucu oluşturduğu etkiler yönetmelikler çerçevesinde incelenmektedir. Ayrıca tsunami dalgalarının fiziksel özellikleri, oluşumu, hareketi ve kıyılardaki davranışlarına değinilmekte, dünyadan ve ülkemizden önemli tsunami olayları özetlenmekte, olası tsunami olayları karşısında gerekli olabilecek korunma yöntemleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tsunami is a series of long period waves, caused by earthquakes, landslides, volcanic eruptions or meteorite impacts on the ocean or sea floor. Tsunami waves which spend their energy by striking to coastal structures, has a devastating effect on the ground. These waves damage the structures on shore by applying very large force to the ground as they move along from the sea to the land and also return back to the sea from the land. In this study, effects of tsunami waves on reinforced concrete building are investigated based on codes. In addition, physical characteristics, formation, acting on coastal structures of tsunami waves are discussed, important tsunami events from all over the world and our country are summarized, required protection methods in the case of tsunami events are explained.