Investigation of tsunami-induced damages to floating docks with chain moorings
Zincirle bağlanmış yüzer iskelelerde tsunami kaynaklı hasarların incelenmesi
  1. Tez No: 991176
  2. Yazar: GÖKTÜRK KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜZAR ÖZBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tsunami olayları, kıyı ve liman altyapıları için önemli bir risk oluşturarak özellikle marinalar ve limanlarda yaygın olarak kullanılan yüzer pontonlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, tsunami yükleri altındaki yüzer iskelelerin kapsamlı bir sayısal analizi sunulmuş, hidrodinamik tepkiler, zincir kuvvetleri ve tonozların stabilitesi incelenmiştir. Tsunami dalga yüksekliği, akıntı hızı, dalga geliş açısı ve bağlama tipinin etkilerini araştırmak amacıyla Ansys AQWA yazılımında simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yüzer iskelelerin zincir gerilmeleri ile tonozların davranışlarının esas olarak tsunami kaynaklı su seviyesi değişimleri tarafından belirlendiğini; ancak artan akıntı hızlarının da zincir kuvvetlerini büyüttüğünü ortaya koymuştur. Yükselen su seviyelerinin tonozlarda önemli kaldırma ve kayma deplasmanlarına yol açtığı belirlenmiştir. Zincir çapı ve ponton sayısındaki değişimlerin zincir gerilmeleri ve ponton tepkileri üzerinde ihmal edilebilir düzeyde etkili olduğu, dalga geliş açılarının ise ponton geometrisine bağlı olarak simetrik tepkiler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Farklı zincir çapları ve tonoz ağırlıkları için kırılganlık eğrileri ile hasar grafiklerinin elde edilmesiyle yapısal performans nicel olarak değerlendirilmiştir. Hasar olasılıkları, tsunami gerçekleşme olasılıkları ile birleştirilerek toplam risk düzeyleri hesaplanmış ve olası azaltım önlemleri incelenmiştir. Mevcut kıyı mühendisliği standartlarında tsunami parametreleri tanımlanmakla birlikte, bu tür olayların nadir görülmesi nedeniyle yüzer yapılar için özel düzenlemeler bulunmamaktadır. Ancak 2020 Seferihisar tsunamisi, bu yapıların ciddi hasarlara maruz kalabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada türetilen hasar eğrileri ve risk tahminleri ile yüzer iskelelerin daha dayanıklı tasarlanmasına katkı sağlanmakta ve kıyı mühendisliğinde risk odaklı tasarım yaklaşımlarının geliştirilmesi desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tsunami events pose a significant risk to coastal and harbor infrastructure, highlighting the need to assess their impacts, particularly on the floating pontoons commonly used in marinas and harbors. This study presents a comprehensive numerical analysis of floating pontoons under tsunami loading, focusing on hydrodynamic responses, forces on mooring lines and the stability of anchorage blocks. Simulations were performed in Ansys AQWA to examine the effects of tsunami height, current speed, incident wave direction and mooring type. Results showed that tsunami-induced water level fluctuations primarily governed mooring line tensions and anchorage block responses; however, increasing current velocities also amplified mooring forces. Higher water levels led to significant uplift and sliding displacements of anchorage blocks. Variations in chain diameter and pontoon number were found to have negligible influence on the chain tensions and pontoon responses, while tsunami attack angles produced symmetric responses consistent with pontoon geometry. To quantify structural performance, fragility curves and damage graphs were developed for different mooring chain sizes and anchorage block weights. Damage probabilities were further combined with tsunami occurrence probabilities to assess overall risk and potential mitigation measures were evaluated. Although current coastal engineering standards recognize tsunami parameters, they lack specific provisions for floating structures due to the perceived rarity of such events. The 2020 Seferihisar tsunami, however, demonstrated their potential to cause severe damage. By deriving damage curves and risk estimates, this research provides valuable insights into the design of more resilient floating docks and supports the advancement of risk-informed practices in coastal engineering.