Bir manyezit işletmesinde Hata Türü ve Etkileri Analizi Yöntemi ile iş sağlığı ve güvenliği risk analizi
Occupational health and safety risk analysis with Failure Modes and Effects Analysis on a magnesit inc.
  1. Tez No: 304548
  2. Yazar: ELİF CİVELEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının amacı, çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumak, daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır. Ülkemizde madencilik sektörü iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerin başında gelmektedir. İnsan gücünün yoğun kullanıldığı maden işletmelerinde teknik ekipmanlar ve çalışma şartlarından kaynaklanan çeşitli riskler, ölüm, yaralanma, çalışanların sağlığının bozulması ve maddi hasar gibi sonuçlara neden olmaktadır. İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği koşullarının sağlanması ve böylece meydana gelebilecek risklerin önlenmesi ancak risk analizinin yapılması ile mümkün olabilecektir.Bu çalışmada, Magnesit A.Ş. ?ye ait açık işletme yöntemi ile üretim yapan manyezit ocağına Hata Türleri ve Etkileri Analizi tekniği ile risk analizi yapılmıştır. Öncelikle olası hatalar belirlenerek risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu risklerin kabul edilebilir düzeye indirilerek, manyezit ocağında karşılaşılabilecek iş kazası ve meslek hastalıklarının en aza indirilerek iş güvenliğinin maksimum seviyeye çıkarılması amaçlanmıştır.Magnesit A.Ş ?deki riskler 6 alt birime ayrılarak 53 adet olası risk tanımlanmıştır. Analiz sonucunda manyezit açık ocak işletmesinde tanımlanan 53 riskten; 20 tanesinin Risk Öncelik Sayısı (RÖS) 40'dan küçük, 22 tanesinin RÖS değerinin 40 ile 100 arasında ve 11 tanesinin ise RÖS değerinin 100'den büyük olduğu tespit edilmiş ve risk düzeyinin katlanabilir seviyeye indirilmesi için gerekli düzenleyici önlemler belirlenmiştir. İşletmede analiz sonucu önerilen düzenleyici önlemlerin uygulanması durumunda RÖS değerlerinin düşeceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of occupational health and safety studies are to protect employees from industrial accidents and occupational illnesses, and enable them to work in better environmental conditions. In our country, mining is the leading industry facing the most work accidents. In mining operations mainly manpower is used ,which leads to derange of health, death, injury and financial damage due to technical equipment and working conditions. It is neccessary to make risk assessments before accidents occur in order to prevent potential risk factors and maintain occupational health and safety.In this study, risk assessment is applied with Failure Modes and Effects Analysis to Magnesit mine producing with open pit mine method which belongs to the magnesite Incorporated Campany- its original Turkish name belng Magnezit Anonim Şirketi (MAŞ). It is primarily aimed to maximize occupational safety by predicting risks determining possible failure, evaluating those risks, and minimizing work accidents and occupational diseases.The risks at MAŞ has been separated to 6 sub-units and 53 potential failures have been defined. As a result of the analysis, out of the 53 risks defined at the magnesit opencast mining it has been determined that; 20 of them have Risk Primacy Number (RPN) values that are smaller than 40, 22 have RPN values between 40 to 100 and 11 have RPN values higher than 100 and in order to reduce the risk level to moderate levels the corrective measures have been taken. In the situation that the established countermeasures are implemented at the facility from the result of the analysis, the RPN values are to decrease.