Birikimli açık araç rotalama problemi için sezgisel çözüm yaklaşımları
Heuristic solution approaches for the cumulative open vehicle routing problem
- Tez No: 304554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Birikimli Açık Araç Rotalama Problemi (BAARP), kullanılacak araçların kapasite kısıtları altında, bir serimde tüm düğümlere sadece bir kere uğranarak, düğümlere birikimli olarak ulaşma süreleri toplamının enküçüklenmeye çalışıldığı bir kombinatoriyel eniyileme problemidir. BAARP'ın yeni bir problem olması sebebiyle literatürde bu konuyla ilgili az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada, kombinatoriyel problemlerde başarılı sonuçlar elde edebildiği gösterilmiş olan Yasaklı Arama Algoritması ve Genetik Algoritma ile doğrusal olmayan sürekli eniyileme problemlerinde oldukça başarılı olduğu gösterilmiş Parçacık Sürüsü Optimizasyonu açık rotalı BAARP'a uyarlanmış, yöntemlerin birbirlerine göre üstünlükleri ve zayıf noktaları literatürden alınmış test problemleri üzerinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cumulative Open Vehicle Routing Problem (COVRP) is a combinatorial problem of minimizing the summation of cumulative arrival times at nodes, subject to capacity constraints of vehicles and visiting each node exactly once. Because of being a recent subject, the literature contains few studies. In this study, Tabu Search Algorithm and Genetic Algorithm, which were proven to be capable of obtaining successful results on combinatorial problems, and Particle Swarm Optimization, which was shown to be successful on nonlinear continuous optimization, were adapted to open COVRP, and advantages and drawbacks of these methods were compared to each other on the test problems taken from the literature.