Vorteks metodu ile üretilen bor karbür partikül takviyeli alüminyum kompozitlerin TIG kaynak kabiliyeti ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties and TIG weldability of boron carbide particle reinforced alüminum matrix composites produced by vortex method
  1. Tez No: 304563
  2. Yazar: SADRETTİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; alüminyum matrisli bor karbür parçacık takviyeli kompozitlerin vorteks yöntemiyle üretimi, üretilen kompozitlerde mekanik özelliklerinin ve TIG kaynak kabiliyetinin parçacık oranı ile değişiminin incelenmesidir.Kompozit üretimi için 40 µm tane boyutunda bor karbür kullanılmıştır. Bor karbürün ıslatmasını iyileştirmek için matrise Ti ilave edilmiştir. Üretilen kompozitlere sertlik ve çekme deneyleri yapılmıştır. Numunelerin mikro yapısı ile kırılma yüzeyleri optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Üretilen kompozitlerde parçacık oranı artışı ile sertliğin arttığı çekme mukavemetinin ise azaldığı görülmüştür. Al-Ti matrisin sertliği 29,85 HB iken, %5 ve %10 bor karbür içeren kompozitlerin sertliği sırasıyla 43,56 HB ve 46,60 HB olarak bulunmuştur. Partikül miktarının artması ile çekme mukavemetleri 95,6 MPa'dan 84,01 MPa'a düşmüştür. %5 bor karbür içeren kaynaklı kompozitin çekme mukavemeti 67,05 MPa, %10 bor karbür içeren kaynaklı kompozitin çekme mukavemeti 62,41 MPa olarak bulunmuştur. Parçacık miktarı arttıkça gevrek kırılma yüzeyleri de artmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to investigate the production of aluminum matrix boron carbide particle reinforced compozite using vortex method and to examine the relationship of the particle ratio with mechanical properties and TIG weldability.40 µm size of particles boron carbide is used for composite production. Ti was added to matrix for improving of boron carbide. Tensile and hardness tests were conducted for composites. The microstructure and fracture surface of specimens were characterized using optical microscope and scanning electron microscopy (SEM) equipped with EDS. When the particle ratio was increased, the hardness increased but tensile strength decreased. While Al-Ti matrix hardness was 29.85 HB, %5 and %10 containing boron carbide composites hardness were respectively found to be 43.56 and 46.60 HB. Tensile strength decreased from 95.96 to 84.01 MPa with the increase of the amount of particulate. The tensile strength of the welded composite containing 5% boron carbide was found to be 67.05 MPa, the tensile strength of the welded composite containing 10% boron carbide was found to be 62.41 MPa. Brittle fracture surfaces are also increased with the increase of the particle.