Sıcaklığa duyarlı metakrilat tabanlı yeni polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new methacrylate based temperature sensitive polymers
- Tez No: 304562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞÖLENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada iki farklı amin kullanılarak metakriloilklorür' ün nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile monomerlerin sentezi ve bu monomerlerden elde edilen polimerlerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.Çözelti polimerizasyonu yöntemi ile sıcaklığa duyarlı polimerler sentezlenmiştir. Çözelti polimerizasyonu 70°C de çözücü olarak etanol ve başlatıcı olarak 2,2-azobis(2-metil(propiyonamid)dihidroklorür) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. N-(1-metoksi-2-propil)-metakrilamid (NMIPMA) ve siklopropilmetakrilamid (CPMA) monomerlerinden poli(N-(1-metoksi-2-propil)-metakrilamid) (PNMIPMA) ve poli(siklopropilmetakrilamid) (PCPMA) polimerleri elde edilmiştir. Sulu çözelti ortamında Alt Kritik Çözünme Sıcaklığı (Lower Critical Solution Temperature, LCST) ve tuz derişiminin Kritik Flokülasyon Sıcaklığı (Critical Flocculation Temperature, CFT) araştırılmıştır. Elde edilen polimerlerden PNMIPMA polimer derişimine ve ortam iyonik şiddetine bağlı olarak fizyolojik sıcaklığı da içine alan bir sıcaklık duyarlılığı göstermiştir. Elde edilen polimerlerin molekül ağırlıkları belirlenmiş, hidrodinamik çapları ve PDI ölçümleri yapılarak sıcaklığa duyarlılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the monomers were synthesized with the nucleophilic substitution reaction of metacryloyl chloride by two different amines and the polymers synthesized using these monomers were characterized.In the second stage of the study, the obtained monomers were polymerized by the solution polymerization method. The solution polymerization was performed in ethanol at 70°C, by using 2,2-azobis(2-methyl(propionamide)dihydrochloride) as the initiator. Poly(N-(1-metoxy-2-propyl)-methacrylamide) (PNMIPMA) and poly(cyclopropylmethacrylamide) (PCPMA) was obtained from N-(1-metoxy-2-propyl)-methacrylamide (NMIPMA) and cyclopropylmethacrylamide (CPMA). The lower critical solution temperature (LCST) on the aqueous media and the effects of salt concentrations on the Critical Flocculation Temperature (CFT) were investigated. Among the obtained polymers PNMIPMA showed thermal responsivity at physiological temperature depending on the polymer concentration and ionic strength of the media. The molecular weights of the produced polymers were determined and the temperature sensitivity was investigated by the measurements of the hydrodynamic diameter and PDI.