Derin kazı yüzeyi desteklenmesinin sonlu eleman modelleriyle analizi
The analysis of finite element models of supporting the deep excavation surface
- Tez No: 304583
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada, farklı kil ve kum zeminlerde gerçekleştirilen serbest kazı ve destekli kazı durumlarında, zeminde meydana gelen deformasyonlar incelenmiştir. Kazı destek sistemi olarak çelik palplanj elemanlar, payandalı çelik palplanj elemanlar ve betonarme perde elemanlar seçilmiştir. Model analizleri için sonlu elemanlar yöntemine göre hesaplamaları Plaxis 3D Foundation yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her bir zemin modeli için, kazı yüzeyinde meydana gelen yanal deformasyonlar ve kazı duvarı arkasında meydana gelen düşey oturmalar incelenmiştir. Ayrıca regresyon analizi yapılarak, yanal deformasyon miktarı ile kazı derinliği arasındaki ilişki ampirik bağıntılarla temsil edilmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda farklı kazı destek sistemlerinin farklı zemin tipleri üzerindeki çeşitli etkileri grafikler kullanılarak sunulmuştur. Sonuçlar, destek sistemlerinden betonarme perde duvar, payandalı çelik palplanj ve palplanj elemanlara nispeten daha stabil olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, soil deformations due to the deep excavations with support and non-supports were analyzed for different clay and sandy soils. For the excavation support element system, steel sheet pile elements, steel sheet pile with strut elements and reinforced concrete wall elements are chosen. Plaxis 3D Foundation software that performs calculations according to the finite element method was used for model analysis. For each soil model, lateral deformations on excavation surface and vertical settlements on the back wall of the excavation were examined. Also, regression analysis was done, to find out an empirical relationship between horizontal deformation and excavation depth.At the end of the study; the effects of different excavation support systems for different soil types were presented by using various graphs. The results showed that reinforced concrete wall of support systems creates relatively steabil effect than steel sheet pile with struts and steel sheet pile elements.