Silisyum tabanlı organik-inorganik diyotların elektriksel karakterizasyonu
Electrical characterization of silicon based organic-inorganic diodes
- Tez No: 304582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, sol jel spin kaplama yöntemi ve ısıl buharlaştırma yöntemi ile omik kontaklı n-tipi ve p-tipi Silisyum alttaşlar üzerine organik (CuPc, C60) ve inorganik (ZnO, CdO) filmleri üretilmiş ve bu filmler ile çoklueklem diyotları oluşturulmuştur. Elde edilen inorganik filmlerin XRD desenlerinden, polikristal yapıya sahip oldukları belirlenmiş ve bazı yapısal parametreleri (tanecik boyutu, örgü sabiti ve yapılanma katsayısı) hesaplanmıştır. Filmlerin FESEM görüntüleri incelenmiş ve tüm filmlerin alttaş yüzeyini tamamen kapladığı görülmüştür. FESEM görüntülerinden de filmlerin tanecik boyutları belirlenmiştir. Fabrikasyonu yapılan çoklueklem diyotların sıcaklığa bağlı I-V değişimleri ölçülerek elektriksel karakterizasyonları yapılmıştır. Bu ölçümlerden yararlanılarak diyotların akım-iletim mekanizmaları tayin edilmiştir. I-V ölçümlerinden; diyotların idealite faktörü (n), engel yüksekliği ( ), doyma akımı (I0) ve seri direnç (Rs) değerleri bulunmuştur. Ayrıca oluşturulan diyotların ışığa duyarlılığını ölçmek için farklı aydınlatma şiddetlerinde I-V karakteristikleri de incelenmiştir. Diyotların fotodiyot ölçümleri yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, organic (CuPc, C60) and inorganic (ZnO, CdO) films and heterojunction diodes were fabricated on n-Si and p-Si substrates with ohmic contacts, using sol gel spin coating method and thermal evaporation techniques. From the XRD patterns of the inorganic films, it was seen that films have polycrystalline nature. Structural parameters (grain size, lattice parameters, texture coefficients) have been calculated. The surface morphologies of the films have been investigated from FESEM images. It was seen that all the films completely covered the surface of substrates. Grain sizes of the films are calculated from the FESEM images. Temperature dependent I-V characteristics of fabricated heterojunction diodes have been investigated. From the calculations the current-conduction mechanisms of the films have been investigated. From the I-V results the ideality factor (n), barrier height ( ), saturation current (I0) and series resistance (Rs) of diodes have been calculated. In addition, to investigate sensitivity to light of diodes, the I-V characteristics of diodes at different light intensities were investigated. The photodiode measurements of diodes have been carried out and the results have been investigated.