Çamaşır makinelerinde piezo-aktif titreşim kontrolü sistemi geliştirilmesi
Piezo-active vibration control system development in washing machines
- Tez No: 304597
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, piezoelektrik malzemelerin yapısal özellikleri kullanılarak, çamaşır makineleri panellerinde ortaya çıkan yüksek genlikli titreşimleri sönümlemektir. Bu titreşimlerin çamaşır makinelerinin gürültü seviyelerini artırdığı bilinmektedir. Çamaşır makinelerinde gürültü seviyeleri düşürülmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda çamaşır makinelerinde yan panellerde ortaya çıkan titreşimler piezoelektrik özelliklere sahip plakalar ile kontrol edilmeye çalışılmıştır. Bu süreçte deneysel ve analitik yöntemlerin yanı sıra, modern sayısal yöntemlerden de yararlanılmıştır. Ayrıca titreşimi azaltmaya yönelik yapılan çalışmaların, çamaşır makinasının tasarımına etkisi araştırılmıştır. Böylelikle, tasarım sürecinin daha sağlıklı işlemesi ve ivmelenmesi sağlanacak, prototip hazırlama ve ölçüm süresi kısaltılmış, maliyetler düşürülmüş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to control the vibrations that arise in the washing machines by using piezoelectric materials methods. It is known that the vibration at the side panel increase the noise level of the washing machine. In the consuming world, noise levels of washing machines wanted to be decreased. The vibrations of the side panels were controlled by the piezoelectric plates. In this period, modern numerical methods be made use of as well as experimental and analytical methods. In addition the effects of critical vibration control units were researched to the design of washing machine. Thus, the design period will go on properly, measurement and prototyping time will be reduced and costs will be decreased.