Hiperemi ve akut şeröz pulpitis gösteren pulpanın immünoglobulin değerleri ve kıyaslanmaları
  1. Tez No: 3047
  2. Yazar: LALE DÜZDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, pulpadan kılcal tüple aldığımız kana RID yöntemi uygulayarak buradaki Ig A, Ig G ve Ig M değer lerini ölçtük. Kontrol grubu olarak hastaların kendi peri- fer kanları kullanıldı. Kılcal tüple parmak ucundan alınan perifer kanında hem immünoglobulinler hem de hematokrit değerleri ölçüldü. Araştırmamızda, 6-13 yaşları arasında, 31 kız, 21 erkek toplam 52 hastada pulpa ve parmak immünglobulin ve hematok rit değerleri ölçülmüştür. Ağzında hiç çürük dişi olmayan, sağlıklı 11 çocuğun parmak kanlarını alarak Ig A, Ig G ve Ig M değerlerini ve hematokrit yüzdelerini tespit ettik. Sağlıklı çocuklardan aldığımız kontrol parmak kanı ile, pulpal patoloji gösteren çocuklardan aldığımız parmak kan ları arasında istatistik! olarak anlamlı bir değişim bulunmamış olması, aynı çocuğun parmak kanının kontrol grubu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Pulpitis olguları, hiperemi, akut seröz pulpitis ve sub akut olmak üzere 3 safhada değerlendirilmiş ve bu safhalarda immünglobulinler ayrı ayrı ölçülmüştür. Sub akut safhadaki pulpal Ig G seviyesi, periferik Ig G'den anlamlı olarak artmıştır. Ig A ve Ig M değerleri, hiperemi akut seröz ve sub akut aşamada periferik kan immünglobulin- leri ile anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Hiperemi ve akut seröz pulpitis gösteren çocukların pulpa ve par mak kanı Htc değerleri arasında, pulpada az parmakta çok olmak üzere anlamlı bir farklılık tespit edildi. Ayrıca kız ve erkek çocuklarının pulpal immünglobulinleri arasın da istatistiksel bir analiz yapılarak mukayese edildi ve subakut aşamada kız çocuklarının pulpal Ig G değerlerinin erkeklere nazaran daha yüksek olduğu gözlendi. Akut seröz safhada ise erkek çocukların Ig A değerleri kız çocuklarına nazaran yüksek bulundu. Pulpal immünglobulin değerlerinin- 93 - 10 yaşından küçük ve 10 yaşından büyük çocuklarda karşılaş tırılması yapılmış Ig A ve Ig G değerlerindeki artma ile ilerleyen yaş ile çocuğun immün direncinin arttığı görül müştür. Subakut iltihap gösteren olgularda, vitalite azaldıkça Ig M değerlerinin yükseldiğini tespit ettik. Sonuçta bu çalışma ile, T ve B lenfositlerinin yar dımıyla plazma hücrelerinden meydana gelen Ig G'nin iler leyen iltihapla birlikte artmasıyla, pulpal immünolojik reaksiyonlarda hümoral ve hücresel immünitenin birlikte rol oynadığını gördük. Ayrıca bu çalışma ile, pulpadan kılcal tüple alınan kanın RID yöntemiyle immünglobulinle- rinin tespitinin, kolay uygulanabilir ve hassas bir yöntem olması nedeniyle, klinikte teşhis vasıtası olarak kullanı labileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this essay, blood samples from the pulp and finger of 52 children (31 boys, 21 girls) were collected in capillary tubes. In peripheral (finger) and pulpal blood samples Ig A, Ig G, Ig M (by RID method) and Htc levels were determined. Peripheral Ig A, Ig G, Ig M and Htc levels were also determined in 11 healthy children without any tooth decay and statistically compared with the results of peripheral blood of the pulpal pathology group so we accepted the pulpal pathology group as our control group. The pulpitis cases were divided into three phases as hyperemia, acute serous pulpitis and subacute. Immuno globulins were determined in these phases. In the subacute phase, Ig G levels were considerably higher than the peripheric Ig G levels, Ig A and Ig M levels did not differ significantly. In the hyperemia and acute serous pulpitis phases of the pulpitis the Htc levels of pulpal blood and peripheral blood were compared. While a significant difference was observed in pulpal blood, a smaller difference was observed in peripheral blood. The pulpal immunoglobulins of boys and girls were statistically compared. In the subacute phase, the Ig G levels of the girls were found higher than the boys'. Also the pulpal Ig levels of children older and younger- 95 - than age 10 were compared. The rise in Ig A and Ig G levels shows that the immunodef ense system of children develops with age. In subacute infection cases, Ig M levels increase, as the vitality decreases. Finally, in this study we concluded that with the aid of T and B lymphcites, the Ig G molecules developed from plasma cells, play an important role in the pulpal immunological reactions. We observed that as the inflamma tion develops the humoral system and cellular system cooperate with each other to overcome the inflammation. Determination of immunoglobulins by the RID method in the blood taken from the pulp in capillary tubes which is an easy and sensitive technique can be utilized for diagnostic purposes.