Değişik partikül boyutlarındaki magnezyum hidroksit (Mg(OH)2) katkılı polipropilen (PP) nanokompozitinin özelliklerinin incelenmesi
Effects of particle size on mechanical and morphological properties of nano-magnesium hydroxide powder Mg(OH)2 filled PP polymer composites
- Tez No: 304630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Polimer matris nanokompozitleri akademik ve endüstriyel olarak oldukça ilgi çekmektedir, çünkü nano ölçeğin özelliklere olan önemli derecedeki iyileştirici etkisini darbe direnci, modüller, ısısal kararlık ve yanma direncine bakılıp saf polimerle karşılaştırıldığında söylemek mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, polimerler, katkısız polimerlerin engel olan özelliklerini iyileştirmek ya da son ürünün maliyetini düşürmek için iri parçacıklı dolgu maddesi ile çoğunlukla doldurulur.Bu çalışmada, farklı partikül boyutlarında ve oranında mikro Mg(OH)2`in iki çeşidi ve nanomagnezyum hidroksit tozu ekstrüzyon ve enjeksiyon teknikleriyle dolgu maddesi olarak seçildi ve izotaktik polipropilen (iPP) ile karıştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, partikül boyutunun düşmesi ile polimer kompozitinin elastiklik modülleri, sertliği, aşınma oranı ve Izod darbe mukavemeti yükseldi.
Özet (Çeviri)
Polymer matrix nanocomposites have attracted considerable academic and industrial interest because nanoscale effects have potential to afford significant improvements in properties such as impact resistance, modulus, thermal stability and flame resistance compared with those of pure polymers. In addition, Polymers are often filled with particulate fillers in order to improve the barrier properties of the neat polymer or reduce the coat of the final product.In this study, a nanomagnesium hydroxide powder and two kinds of micro-Mg(OH)2, with different particle sizes and ratios, were chosen as fillers and mixed with isotactic polypropylene (iPP) to form a series of composites by a extrusion and injection processing technique. The results showed that the elasticity modulus, hardness, wear rate, izod impact strength of composites improved with decreasing particle size.