Sınıf ortamında elektronik sınav sisteminin tasarımı ve uygulanması
The design and the application of the system of electronical examination in class environment
- Tez No: 304629
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mekatronik Mühendisliği, Education and Training, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde sınavların yapılışı ve değerlendirilmesi çok zaman gerektidiğinden öğrenme işinin gerçekleşip gerçekleşmediği bütün öğrencileri kapsıcak şekilde değerlendirilmesi sık aralıklarla yapılamamaktadır. Gelişen teknolojinin eğitimde kullanılması sınavların uygulanmasını ve degerlendirmesinin hızlı bir sekilde yapılmasına imkan vermektedir. Ögretmenler hızlı bir sekilde ölçme ihtiyaçlarını giderdiginde, sınıf içinde kullandıkları materyal, öğretim yöntem ve tekniklerinin ve sınıf başarısını değerlendirme fırsatı bulacaklardır. Bu değerlendirmeden sonra öğretmen gerek kendi başarısı gerekse ögrencilerinin başarısı hakkında daha objektif sonuçlar alarak buna göre gerekli düzeltmeleri yapacaktır.Bu çalışmada sınıfta öğrenmenin pekiştirilmesi amacıyla kullanılabilecek bir elektronik sınav sisteminin yazılım kısmının gerçekleştirilmesi ve bunun örnek bir sınav uygulaması ile verimliliğinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaç için C# yazılım dilinde bir arayüz oluşturulmuştur. Bu arayüz daha önceden hazırlanmış olan soruların sisteme girilmesine olanak verir. Bu sınavları bir bilgisayar ekranında veya projeksiyonda öğrencilere gösterebilir. Sorulara öğrencilerin vermiş oldukları cevapları kumandalardan alabilir, alınan sonuçları grafik gibi farklı değerlendirme yöntemleri ile görüntüleyebilir özelliklere sahiptir. Yazılım donanım olarak alıcı verici modüllere bağlı olarak çalışmaktadır. Haberleşme RF üzerinden yapılmaktadır.Sınıf ortamında elektronik sınav sisteminin uygulanmasında lisans seviyesinde bir grup öğrenci mekatronik alanında uygulama yapmak üzere seçilmiştir. Soru ve cevaplar dersin hocası tarafından hazırlanmıştır. Sınıf ortamında elektronik sınav sistemi ile yapılan küçük sınavlar sonunda öğrenciler bir büyük sınav ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar elektronik sınav sistemi ile desteklenen öğrenci grubunun desteklenmeyen öğrenci grubuna göre daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the preparation and evaluation of the examinations are time-consuming today it is not evaluated very often whether all the students learned well or not. The using of the developing technology in education makes the application and evaluation of the examinations done quickly possible. When the teachers find solutions to their needs of measurement, they can find time to evaluate the material, the teaching methods and technics they used beside the success of the students. After this evaluation, they can make the necessary corrections about the success of both themselves and their students, thanks to objective solutions.In this work, the identification of efficiency with the application of a sample examination and the achievement of an electronical examination system?s software part are aimed in order to strengthen the learning in the classroom. An interface is prepared in #C software language for this aim. This interface lets the questions that are prepared before to be recorded in to the system. These examinations can be shown to the students on a computer screen or on a projection screen. You can get the answers of the students by the controllers or you can display the results by different evaluation methods like graphics. The software runs in connection with the receiver and feeder modules as a software hardware.A group of student is chosen for the application of the electronical examination system in the classroom environment, for the 4-year degree in the area of mechatronic. The questions and answers are prepared by the instructor of the course. At the end of the small examinations taken by electronical examination system, the students are evaluated by a bigger examination in class environment. The results showed that the group of students supported by the electronical examination system is more successful than the group of students wihout support.