Alüminyum halojenürlerinin polimerik yapılarının kararlılığının incelenmesi
Investigate the stability of polymeric structures of aluminum halides
  1. Tez No: 304641
  2. Yazar: DEMET ÇELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, alüminyum halojenürler (AlF2,AlCl2,AlBr2,AlI2, AlF3,AlCl3,AlBr3,AlI3 ) için ilk olarak sistemlerin yerel yapısı incelenmiş ve böylece alüminyum halojenürlerin sıvı fazdaki yapıların anlaşılması için ayrıntılı iyonik etkileşmeleri içeren molekül dinamiği simülasyonu metodu ile mikroskobik potansiyel model elde edilmiştir.Bu potansiyel model kullanılarak, alüminyum halojenürlerin yumuşak küre potansiyeli ( ), Van der Waals etkileşim potansiyeli ( ), elektrik potansiyeli ( ), dipol-dipol etkileşme potansiyeli ( ) ve bağlanma potansiyelini ( ) içeren toplam potansiyel enerjileri hesaplanmıştır.Bu potansiyel model kullanılarak, alüminyum halojenürlerin bağ uzunlukları, titreşim frekansları, bağ açıları ve bağlanma enerjileri hesaplanarak, denge durumundaki moleküler yapıları ve geometrik şekilleri bulunmuştur. Bulunan bu bağ uzunlukları ve titreşim frekansları mevcut verilerle karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, alüminyum halojenür atomik kümelerinin denge durumundaki moleküler yapıları, İyonlar arası Kuvvet Modeli kullanılarak olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work first, ionic interactions model potential have obtained to investigated local and liquid structure of Aluminium halides (AlF2,AlCl2,AlBr2,AlI2, AlF3,AlCl3,AlBr3,AlI3 ) by molecular dynamics simulation method.The total potential energy including soft sphere potential (UCSS), Van der Walls interactions potential (UVW), Electrical potential (UEL), Dipol-Dipol interactions potential (UDD), and Binding potential (UB) calculated using this model potential.In equilibrium state molecular structure and geometric shapes have obtained which bond lengths, vibrational frequencies, bond angle and binding energy for germanium halides calculated using this model potential computed bond lengths and vibrational frequencies are compare with literature.In this work, atomic clusters of Aluminium halides in equilibrium state moleculer structure have investigated by using Interionic Force Model.