İyonik-noniyonik surfaktant karışımlarının alkollerle etkileşimi ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physicochemical properties of the ionic and nonionic surfactant mixtures with different alcohols solutions
  1. Tez No: 304649
  2. Yazar: GÖKHAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİHA SİDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir katyonik surfaktant olan Setil trimetilamonyumbromür ile noniyonik surfaktant olan Tween 20 surfaktantlarının saf hallerinin ve bu surfaktant karışımlarının metanol, etanol, propanol ve bütanol ile oluşturulan sistemlerdeki etkileşimler tensiyometrik ve konduktometrik yöntemle araştırıldı. Ayrıca bu sistemlerin incelenen yüzey ve iletkenlik özellikleri üzerine sıcaklığın etkisi gözlendi.Bu tezde % 10'luk metanol, etanol, propanol ve bütanol ile hazırlanmış olan Setil trimetilamonyumbromür ile Tween 20 surfaktantlarının saf halleri ve CTAB/Tween20 karışık katyonik noniyonik surfaktant sistemlerinin farklı konsantrasyonlarda sıcaklık değişimiyle yüzey gerilimleri ve iletkenlikleri ölçülerek kritik misel konsatrasyonu (kmk) değerleri bulundu. Yüzey özellikleri üzerine karışımdaki surfaktant miktarlarının değiştirilmesi ile meydana gelen değişiklikler gözlendi. Bu sistemlerin kritik misel konsantrasyonu üzerine sıcaklığın ve alkollerin etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Interactions in the systems obtained by mixing of pure forms of the surfactant Tween 20 and this surfactant with CTAB, a cationic surfactant studies by the tensiometric and conductometric properties for these systems was observed.In this thesis, pure states of nonionic surfactant Tween 20 with cationic surfactant CTAB and with concentration and alcohols change at different temperatues of CTAB/Tween 20 mixing cationic nonionic surfactant systems by measuring surface tension and conductivity were found critic micel concentration. Changes composed with changed surfactant amount in mixing of surface properties were determinend.