Ceyhunkent toplu konutları (Ceyhan/ Adana) inşa sahasının jet grout yöntemi ile ıslahı
Improvement with jet grouting method of Ceyhunkent public housing (Ceyhan / Adana) construction area
- Tez No: 304677
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Adana ili, Ceyhan ilçesinde inşa edilen Ceyhunkent toplu konutlarına yönelik zemin ıslah çalışması bu tezin çalışma konusunu kapsamaktadır. Ceyhan ilçesinin zemin özellikleri yapılacak olan toplu konut projesini olumsuz yönde etkilemekte olduğundan zemin iyileştirme yoluna gidilmiştir. Zemin iyileştirme yöntemleri göz önüne alınarak belirlenmiş olan ıslah yöntemi jet grout olmuştur. Çalışmanın amacı, seçilen ıslah yöntemi ile zeminde meydana gelecek farklılıkların belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda söz konusu arazinin temel zeminden ve jet grout yöntemi ile iyileştirilmiş zeminden alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde gerekli zemin mekaniği deneyleri yapılmıştır. İlk olarak zemin sınıflamasında kullanılan Atterberg, özgül ağırlık ve tane boyu analiz deneyleri yapılmış olup sonrasında mühendislik parametrelerinin araştırılması açısından serbest basınç, kesme kutusu, konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları değerlendirilerek uygulamanın etkinliği analiz edilmiştir. Son olarak her iki zeminin gösterdiği dayanım ve oturma koşulları, oluşabilecek sıvılaşma riski ve yeraltı suyunun etkisi gözlenerek nasıl bir durum oluşabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Soil improvement is the study for Ceyhunkent public housing constructed in Ceyhan district, Adana is the subject of this study. The soil improvement has been needed due to the improper soil properties of Ceyhan district which would have negatively affected the public housing project. Jet grouting method has been determined as the suitable method after evalvating the other improvement methods. The aim of the study is to determine the differences in the engineering parameters after the application of the selected improvement method. For this purpose, required soil mechanics experiments performed on disturbed and undisturbed samples taken both from the unimproved foundation soil and from the improved soil by the jet grouting method. Firstly, Atterberg, Limits, specific gravity and grain size analysis tests had been made for soil classification and then, the uniaxial pressure, shear box and consolidation tests were performed in order to determine the engineering parameters. Effectiveness of the improvement has been analyzed by evaluating the experimental results. Finally, strength and consolidation characteristics of both improved and unimproved foundation soils, their liquefaction and possibility at ground water effects have been determined.