Toplam kalite yönetimi ve inovasyon arasındaki istatistiksel analiz
A statistical analysis of the relationship between total quality management and innovation
- Tez No: 304678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA H. YÜREĞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde işletmeler, rakipleriyle sadece tek bir noktada rekabet etmemektedir. Değişen şartlarla birlikte artık işletmeler müşteri isteklerini takip ederek, müşterilerinin isteğine uygun ve kaliteli üretim yapmalıdır. Bunu yaparken hataları önlemeli ve tekrarlanmaması için de önlemler almalıdır. Böylelikle hatalı üretime harcayacağı zararı da minimum düzeye indirecektir. Bunları yaparken de teknolojinin yeniliklerinden faydalanmalı, kendini ve süreçlerini yenileyerek çağa ayak uydurmalıdır. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için de işletmelerin, toplam kalite yönetimi ve inovasyon uygulamalarına ihtiyaçları vardır.Toplam kalite yönetimi ve inovasyon uygulamalarına karar vermek önemli ve stratejik bir karardır. İşletmeler bu kararı vermeden önce her iki uygulamanın da özelliklerini çok iyi öğrenmelidirler. Bu çalışmanın amacı; toplam kalite yönetimi ve inovasyon yönetimi arasındaki ilişkiyi belirleyebilmektir. Başka bir ifadeyle toplam kalite yönetimi uygulayan işletmelerin, inovasyon uygulamalarına geçişlerinin daha kolay olup olmadığının belirlenmesidir. Literatür taraması sonucu hazırlanan anket çalışması internet üzerinden küçük, orta ve büyük işletmelere gönderilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Buna göre toplam kalite yönetimi ve inovasyon arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses, today, compete with their rivals not only at a single point; but also make the appropriate and high quality production with the changing business conditions by following the customer?s requests. In doing so, errors must be prevented and taken precaution not to repetition. Thus, the damage of inaccurate production will decrease minimum level. At the same time technological developments must be taken as an advantage, and business keep up with the times by renewing themselves and process. In order for all this, they need total quality management (TQM) and innovation practices.To perform TQM and innovation practices is important and strategical decision. Business must learn the attributes of two methods before take the decision. The purpose of this study, to determine the relationship between the TQM and innovation method. In other words, busineses which perform TQM determine whether the transition to innovation practices easier or not. A surwey prepared after as a result of the literature review was posted small, medium and large businesses on net and analyzed. Accordingly, a positive and significant relationship was deduced between TQM and innovation.