Karapınar rüzgâr erozyonunu önleme alanının sürdürülebilir arazi/toprak yönetimi planının geleneksel yapının persfektifinde geliştirilmesi
Designing sustainable land/soil management plan of karapinar wind erosion conservation area in perspective of the traditional structure
- Tez No: 304676
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim ve doğal koşulları nedeniyle şiddetli kuraklık ve rüzgar erozyonu sorunu olan Karapınar rüzgar erozyonu koruma sahasında halihazırda bulunan bitki örtüsü ve arazi yönetim şeklinin saptanması ve söz konusu alanda sürdürülebilir arazi/toprak yönetimi planlaması amaçlanmıştır. Böylece kısa ve uzun dönemli karbon yönetim planı oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışma, toprak işlemeli tarımın organik karbon için uygun olmadığı; buna karşın göreceli olarak yüksek miktarda toprak organik karbonuna sahip meraların da ıslah edilmesi gerektiğini göstermiştir. Karbon yönetimin başarısı için bütünleşik havza temelinde arazilerin kullanılması gerektiği saptanmıştır. Bunu gerçekleştirmek için ise tarım ve hayvancılık etkinliklerinin insan peyzajı yaklaşımıyla yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of the study are to determine present vegetation and land use of Karapınar Wind Erosion Control Station which faces severe drought and wind erosion due to climate and natural conditions and to establish of sustainable land/soil plan. Thus, short and long term carbon management plans are tried to be designed accordingly.The study revealed that tillage farming is determined to be not suitable for organic carbon however grazelands with relatively high soil carbon required amelioration. The success of the carbon management is related to integrated basin management. For realisation of this aim is to undertake agricultural and animal husbandry activities via the anthroscape approach.