Seralarda kullanılan bazı ısı koruma perdelerinin ışık ve ışınım geçirgenliği ile teknik özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
Research on light and radiation transmisivity and technical properties of nets and thermal screens in greenhouses
- Tez No: 304679
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; seralarda perdeleme sisteminde kullanılan materyallerin bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan perde materyallerin ışık geçirgenlikleri, kopma mukavemetleri, ömür denemesi, hava geçirgenlikleri, su geçirmezlikleri ve birim alan kütlesi ölçülmüştür. Perdeleme sisteminde kullanılan materyallerin dayanımını arttırmak için farklı dokuma ve kombinasyonlarda çok çeşitli örnekler geliştirilmiştir. Alüminyum-PE kombinasyonlu ve iplik dokumalı perdelerin mukavemeti daha yüksek, sera içinde yoğuşmayı engelleyen iplik dokumalarıyla daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, screens and nets properties were determined which are used in greenhouses. In the scope of the study, light transmisitivity, rupture force, air life training, air permeability and water impermeability were measured. In the industry various of the knitted and jointed materials were developed for the longevity of the materials. Aluminum PE and rope knitted screens materials were found more strength and more longevity which bar the condensation of the vapors.