Harran Ovası koşullarında kışlık kanolada (Brassica Napus Ssp. Oleıfera) farklı su düzeylerinin ve sulama zamanlarının verim ve verim bileşenlerine etkisi
Effect of different irrigation times and levels on yield and yield components winter canola (Brassica Napus Ssp. Oleifera) in harran plain conditions.
  1. Tez No: 304699
  2. Yazar: PINAR BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Harran ovası koşullarında, kışlık ürün kanolanın farklı yetişme dönemlerindeki farklı düzeylerdeki sulamaların verim, verim bileşenleri, bitki su tüketimi, verim tepki etkeni ve su kullanım etkinliği belirlenmiştir. Her iki deneme yılında 3 defa sulanan konulara toplam 248 ve 299 mm sulama suyu verilmiş, tam sulanan konuların su tüketimi 552 ve 755 mm ve tane verimleri ise sırasıyla 334 ve 366 kg/da olmuştur. Tane verimi ile sulama suyu arasında ikinci dereceden eğri, su tüketim miktarları ile doğrusal ilişkiler bulunmuştur. Çalışmada tüm yetişme mevsimi için verim etmeni ortalama 1.16 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of deficit irrigations on canola of grain yield and yield components in Harran plain conditions. Irrigation treatments were created replenishment of water depleted in the 120 cm soil profile. Canola was irrigated 3 times in both two years and a total of 248 to 299 mm, in which water use consumptive was determined as 552 mm and 755 mm in 2009 and 2010, respectively. Maximum grain yield was obtained, 334 and 366 kg/da in the first year and second year of the experiment. The yield response factor was determined as average ky=1.16.