Harran Ovası koşullarında kışlık ara ürün olarak yem bezelyesi (pisum arvense L.) ve İtalyan çimi (Lolium İtalium L.) karışım oranlarının ot verimine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of mixture ratio to herbage yield of cowpea (pisum arvense L.) and Italian ryegrass (lolium italicum L) mixture grown as winter fallow crop under the conditions of Harran plain
- Tez No: 55467
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS ŞILBIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HARRAN OVASI KOŞULLARINDA KIŞLIK ARA ÜRÜN OLARAK YEM BEZELYESİ ( Pisum arvense L. ) ve İTALYAN ÇİMİ ( Lolium itahcurh L. ) KARIŞIM ORANLARININ OT VERİMİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Adem O?AN HARRAN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABÎLİM DALI 1995, Sayfa: 28 Bu çalışma Harran ovasında kışlık ara ürün olarak yem bezelyesi {Pisum arvense L.) ye italyan çimi ( Lolium italicum L. ) türlerinin farklı karışım oranlarında yetiştirilme olanaklarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneme 1994 -1995 yıllarında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında tesadüf Blokları deneme deseninde 3 tekrarlamak olarak kurulmuştur. Yem bitkileri saf ekimleri ile birlikte 75:25, 50:50, 25:75 oranlarındaki karışımlar ekilmişlerdir. Karışım oranlan incelenen bütün karekterler üzerinde önemli etkiler yapmış, botanik kompozisyonda yem bezelyesi 1994 -1995 yılı iklim koşullarına göre parsellere hakim olmuştur. Karışımlarda saf ekimlere nazaran daha yüksele bitki boyu, yaş ve kum ot verimi sağlanırken en fâzla verim % 75 yem bezelyesi, % 25 italyan çimi karşınımdan elde edilmiştir ve en iyi karışım oram 75:25 oranında olduğu tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Harran Ovası, Kışlık Ara Ürün, Yem Bezeryesi İtalyan Çimi, Karışım Oranlan, Yaş ve Kuru Ot Verimi.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF MIXTURE RATIO TO HERBAGE YIELD OF COWPEA (Pisium arvense L.) AND ITALIAN RYEGRASS (Lolium italicumL.) MIXTURE GROWN AS WINTER FALLOW CROP UNDER THE CONDITIONS OF HARRAN PlJkİN Adem O?AN Harran University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Field crops 1995, Page: 28 This study was conducted to determine the growing of cowpea (Pisium arvense L.) and Italian ryegrass (Lolütm italicumL) in *he mixture with ratios different ratios in Harran Plain The experiment was designed as randomized blocks with three replications on the experimental area of Agriculture Faculty of Harran University in 1994 - 1995 growing season. Forage crops were sown alone and italian ryegrass cowpea mixture in 75:25, 50:50, and 25:75 ratios. Cowpea was dominant species in botanical composition due to the climatic conditions in 1994 - 1995 in mixtures. The highest yield was obtanied from the % 75 cowpea and % 25 italian regegrass mixture. It was determined the most favorable mixture ratio was 75:25. KEY WORDS : Harran Plain, Winter Fallow Crop, Cowpea, Italian Ryegrass, Mixtme Ratios, Green and Dry Herbage Yield. -v ?? '“”